Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”

Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4

Profimedia

Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4. Gică Hagi a fost extrem de dezamăgit după ce Farul a fost umilită de Sepsi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Regele” a avut un discurs extrem de dur după înfrângerea cu 1-4 în faţa celor de la Sepsi. Hagi a spus că e un meci de care îţi „este ruşine” şi a spus că elevii săi au pierdut în toate momentele importante din sezon.

„În primul rând, nu mai suntem echipa de anul trecut. Nu mai avem acea mentalitate. Tot anul cred că am greşit, am crezut că avem o mentalitate de a câştiga. Se pare că anul acesta, toate momentele importante le-am pierdut. Era normal să faci un meci ca ăsta şi să îţi fie ruşine. Cine a făcut fotbal, îi e greu să accepte un astfel de meci. Trebuie să îi felicităm pe cei de la Sepsi. Am greşit momentul, a fost un meci important. O seară pe care va fi greu să uităm. Putem să construim viitorul, să găsim soluţia. Suntem obligaţi să găsim soluţii. Nu putem să mergem în continuare aşa. Cred că nu toţi am tras în aceeaşi direcţie. Nu puteau să fie relaxaţi când tu le spui în fiecare zi despre meci. De la început am fost surprinşi, gol luat ca la copii. E bine că avem multe zile la dispoziţie şi să găsim soluţii, trebuie să găsim cauzele şi să ne revenim foarte repede. Sunt la cald, e un moment în care trebuie să reflectăm şi să gândim. Am obligaţia să găsesc soluţii. De obicei, cred în ce fac şi am curaj. Trebuie să discutăm cu toţii şi să vedem cu cine mergem înainte„, a spus Gică Hagi la digisport.ro.

Cele mai citite

Farul – Sepsi 1-4! Umilință uiașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu

Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 2 la Ovidiu, după ce Marius Ştefănescu l-a deschis perfect pe Pavol Safranko şi acesta a marcat pe lângă Buzbuchi. Safranko a recidivat înscriind în minutul 23, profitând de o greşeală a lui Dragoş Nedelcu. Tot Safranko a stabilit scorul primei reprize în minutul 34. Până la finalul primei reprize arbitrul Cojocaru a întrerupt meciul timp de aproape trei minute, pentru scandări xenofobe ale galeriei Farului.

Pe teren, replica gazdelor a fost aproape inexistentă, doar Louis Munteanu trimiţând în bară, în minutul 60. Marius Ştefănescu a lovit şi el bara, un minut mai târziu, pentru ca în minutul 69 Cosmin Matei să pună pe tabelă un incredibil 4-0. Diogo Queiros a trimis o pasă spre propriul portar, Marius Ştefănescu a recuperat balonul şi a pasat pentru Cosmin Matei, care a înscris. Rezultatul final a fost stabilit de Mihai Popescu, acesta înscriind golul de onoare al gazdelor.

Sepsi s-a impus la un scor pe care puţină lume îl aştepta şi este pe locul 5, cu 31 de puncte. Farul stă la mâna rezultatelor în lupta pentru locul secund. Elevii lui Hagi au 35 de puncte şi ocupă locul 4, la două puncte distanţă de echipele de pe locurile 2 şi 3, care au un meci mai puţin.