Fotbal

E groasă treaba în Turcia! Marius Șumudică, eșec în campionatul Turciei. Hagi a intrat pe final

Antalyaspor – Gaziantep (Marius Șumudică, Deian Sorescu, Denis Drăguș, Florin Niță și Alex Maxim) 1-0

Gaziantep, echipa lui Marius Șumudică, a înregistrat un nou eșec în campionatul Turciei pe terenul lui Antalyaspor. Denis Drăguș, Florin Niță și Alex Maxim au fost integraliști, în timp ce Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 64.

Apollon Limassol (Vali Costache și Andrei Artean) – Nea Salamis 2-0

Vali Costache și Andrei Artean au fost doar pe banca de rezerve în victoria lui Apollon Limassol, scor 2-0, cu Nea Salamis, în campionatul Ciprului.

Hapoel Beer Sheva (Antonio Sefer) – Beitar Jerusalem 1-0

Antonio Sefer a jucat 79 minute pentru Hapoel Beer Sheva în victoria la limită cu Beitar Jerusalem. Pentru prestația sa, mijlocașul român a fost notat cu 7.0 pe Sofascore.

Lechia Gdansk (Andrei Chindriș) – R. Rzeszow 4-0

Fundașul Andrei Chindriș a evoluat 77 minute pentru Lechia Gdansk, în victoria scor 4-0 cu Rzeszow. În urma acestui rezultat, Lechia ocupă locul 2 în Polonia.

Famalicao (Alex Dobre) – Boavista 1-1

Alex Dobre nu a fost în lotul lui Famalicao pentru duelul din campionatul Portugaliei cu Boavista.

Osasuna – Alaves (Ianis Hagi) 1-0

Ianis Hagi a intrat în minutul 86 al duelului cu Osasuna, însă nu a reușit să influențeze rezultatul final.

Duminică, 3 martie

Pendikspor – Konyaspor (Alex Cicâldău) 0-2

Alex Cicâldău a urmărit de pe bancă succesul lui Konyaspor pe terenul lui Pendikspor, scor 2-0, în runda cu numărul 28 din campionatul Turciei.

Verona – Sassuolo (Daniel Boloca) 1-0

Mijlocașul Daniel Boloca a fost pe teren 68 min în înfrângerea lui Sassuolo de pe terenul celor de la Verona, 0-1. Pentru prestația sa, românul a fost notat cu 6.3 de către Sofascore.

Burnley – Bournemouth (Ionuț Radu) 0-2

Portarul Ionuț Radu nu a fost în lotul lui Bournemouth în ultima etapă din Premier League.

Zaglebie – Korona (Marius Briceag) 1-0

Fundașul lateral Marius Briceag a evoluat 67 minute pentru Korona în înfângerea din etapa cu numărul 22 din campionatul Poloniei.

Empoli (Răzvan Marin) – Cagliari 0-1

Mijlocașul Răzvan Marin a fost integralist în eșecul de pe teren propriu al celor de la Empoli cu Cagliari. În urma acestui rezultat, Empoli ocupă locul 14, cu 25 puncte.

Nantes – Metz (Ladislau Boloni) 0-2

Metz, echipa lui Ladislau Boloni, a câștigat după 11 etape în campionatul Franței. Victoria o menține pe Metz pe loc retrogradabil, 17.

Bari (George Pușcaș) – Spezia 1-1

George Pușcaș a intrat în minutul 73 al duelului cu Spezia, însă nu a reușit să marcheze sau să ofere o pasă decisivă.

Cittadella – Pisa (Marius Marin) 0-1

Marius Marin a jucat toate cele 90 minute pentru Pisa în victoria cu Cittadella, unul care o propulsează pe echipa românului pe locul 11.

Lamia – PAOK (Răzvan Lucescu) 0-2

PAOK a reușit să obțină o victorie extrem de importantă în campionatul Greciei, care a readus-o pe primul loc în clasament, după pasul greșit al AEK Atena. Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a învins-o pe ocupanta locului 6, Lamia, scor 2-0.

Sâmbătă, 2 martie

Tottenham (Radu Drăgușin) – Crystal Palace 3-1

Cu Radu Drăgușin rezervă neutilizată, Tottenham a reușit o victorie importantă în Premier League, care o aduce la doar două puncte de locul patru. Gazdele au fost conduse, dar au reușit să întoarcă scorul în ultimul sfert de oră.

Damac (Cosmin Contra și Nicușor Stanciu) – Al Ettifaq 0-2

Nicușor Stanciu a fost titular pentru Damac în duelul cu Al Ettifaq, formație pregătită de Steven Gerrard, dar a prins doar 68 de minute în teren, nereușind să se ridice la nivelul său uzual. În inferioritate numerică din minutul 28, echipa antrenată de Cosmin Contra a pierdut fără drept de apel confruntarea, scor 0-2.

Brescia – Palermo (Ionuț Nedelcearu) 4-2

Ionuț Nedelcearu a avut o prestație modestă în înfrângerea lui Palermo cu Brescia. Românul a fost integralist, dar a fost notat doar cu nota 5,6 de Flashscore.

Ternana – Parma (Dennis Man și Valentin Mihăilă) 1-3

Titulari de drept la Parma, Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost odihniți în duelul cu Ternana. Man a fost trimis în teren la pauză, iar Mihăilă în minutul 65, dar ”cruciații” au reușit oricum să se impună, scor 3-1.

Olimpija Ljubljana – Celje (Marco Dulca) 1-1

Celje a făcut un pas important spre titlu, după ce a remizat în deplasarea cu contracandidata la trofeu, Olimpija Ljubljana. Cu Marco Dulca în teren până în minutul 65, liderul din Slovenia a remizat, scor 1-1, și a rămas la șapte puncte de locul secund.

Rayo Vallecano (Andrei Rațiu) – Cadiz 1-0

Rayo Vallecano a obținut o victorie prețioasă în fața lui Cadiz, continuând să se depărteze de zona roșie a clasamentului. Andrei Rațiu a fost, însă, ”uitat” din nou pe banca de rezerve.

Ankaragucu (Olimpiu Moruțan) – Istanbulspor 1-1

Ankaragucu a făcut un pas greșit neașteptat în Turcia, împotriva ultimei clasate, Istanbulspor, scor 1-1. Olimpiu Moruțan a fost rezervă neutilizată pentru gazde.

Rodez – Bordeaux (Alexi Pitu) 2-2

Alexi Pitu a fost trimis pe gazon în minutul 76 al confruntării dintre Rodez și Bordeaux, la scorul de 2-1 pentru gazde. Echipa românului a egalat în minutul 90+4, ratând oricum șansa de a se apropia de locurile promovabile.

Legia – Pogon Szczecin (Valentin Cojocaru) 1-1

Valentin Cojocaru a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren pentru Pogon în duelul cu Legia Varșovia, din care gazdele, dominate, au reușit cu șansă să obțină un punct.

Minnestona United – Columbus Crew (Alex Mățan) 1-1

Titular în a doua etapă a noului sezon din MLS, Alex Mățan a avut o prestație ștearsă și a fost înlocuit la pauză. Columbus a deschis scorul în minutul 59, dar a fost egalată în minutul 90+5, iar partida s-a încheiat 1-1.

Vitesse (Adrian Mazilu) – Twente 1-2

Vitesse rămâne pe penultimul loc în Olanda, după ce a fost învinsă de Twente, scor 1-2. Adrian Mazilu a urmărit întreaga partidă de pe banca de rezerve.

FC Basel – Laussanne (Rareș Ilie) 1-2

Cu Rareș Ilie accidentat, Laussanne a reușit să obțină o victorie importantă împotriva lui Basel, care apropie echipa românului, aflată pe locul 11, penultimul, la doar două puncte de fosta campioană a Elveției, clasată pe poziția a opta.

Vineri, 1 martie

Jeonbuk (Dan Petrescu) – Daejon 1-1

Echipa lui Dan Petrescu a restabilit egalitatea în minutul 86 și a evitat eșecul la debutul în campionat.

Al Akhdoud (Florin Tănase și Andrei Burcă) – Al Riyadh (Alin Toșca) 1-2

Cu Burcă integralist, dar Tănase și Toșca în afara loturilor, Al Riyadh a obținut o victorie extrem de importantă cu Al Akhdoud, scor 2-1. Rezultatul aduce echipa din capitala saudită la egalitate de puncte cu adversara de vineri și la 5 lungimi de zona roșie a clasamentului.

Abha (Ciprian Tătărușanu) – Al Tai (Andrei Cordea și Laurențiu Reghecampf) 2-0

Laurențiu Reghecampf și Andrei Cordea au suferit o nouă înfrângerea grea în Arabia Saudită. Ciprian Tătărușanu a bifat un meci rar fără gol primit, iar Abha a învins-o pe Al Tai cu 2-0. Cele două echipe se afle pe penultima, respectiv antepenultima poziție din clasament, cu 18 puncte.

Cracovia (Virgil Ghiță și Cornel Râpă) – Warta Poznan (Bogdan Țîru) 0-1

Cu Ghiță în afara lotului, Râpă lăsat pe bancă și Țîru în teren doar în repriza a doua, Warta Poznan a reușit să se impună în deplasarea de la Cracovia, scor 1-0.

Sporting Gijon (Alex Pașcanu) – Albacete 2-1

Cu Alex Pașcanu integralist, Sporting Gijon a reușit să obțină o victorie importantă în LaLiga 2, scor 2-1. Rezultatul obținut o aduce pe echipa românului pe locul patru, la doar patru lungimi de prima poziție.