Antrenorul român Răzvan Lucescu a bifat o performanță remarcabilă la echipa PAOK Salonic din Grecia, stabilind un record care îl plasează în istoria clubului.
Fiul legendarului Mircea Lucescu a reușit să conducă echipa spre cea mai mare medie de goluri pe meci din istoria acestui club elen.
PAOK a înregistrat o medie impresionantă de 2,53 goluri pe meci
În acest sezon, PAOK a înregistrat o medie impresionantă de 2,53 goluri pe meci, conform informațiilor prezentate de gazzetta.gr. Această medie depășește cu mult performanțele anterioare ale echipei, înregistrate în sezoanele 2000-2001 și 2018-2019, când PAOK a marcat în medie 2,20 goluri pe meci.
De asemenea, PAOK se distinge și prin numărul total de goluri marcate în acest sezon, fiind echipa cu cele mai multe reușite din prima ligă greacă. Cu 4 goluri mai mult decât Panathinaikos, 6 mai mult decât AEK și 9 mai mult decât Olympiacos, echipa lui Răzvan Lucescu domină în ceea ce privește eficacitatea în fața porții adverse.
Aceste rezultate excelente au contribuit și la poziționarea echipei PAOK Salonic pe primul loc în clasamentul din Grecia la finalul sezonului regulat, cu un total de 60 de puncte.
Cu doar un punct în fața AEK, ocupanta locului secund, și cu un avantaj semnificativ față de echipele de pe locurile următoare, PAOK se pregătește pentru etapele decisive ale competiției.
Lucescu JR și-a prelungit contractul cu formația elenă până în 2027
Răzvan Lucescu a semnat prelungirea contractului cu formația elenă, care îl leagă de alb-negri până în 2027.
Scandentă în vară, înțelegerea lui Lucescu Jr cu grecii se va prleungi pentru încă trei sezoane, iar pentru fiecare dintre aceastea, tehnicianul va încasa 2.000.000 de euro.
Anunțul a fost practic doar o formalitate în condițiile în care cele două părți agreaseră deși extinderea angajamentului în urma discuțiilor purtate recent.
De Neratat
-
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăNadia Comăneci, imagini colosale la Jocurile Olimpice 2024, alături de Rafael Nadal, Serena Williams şi Carl Lewis
„După două ediţii în care nu am reuşit să ne calificăm, mă bucur că...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăVlad Chiricheş i-a răspuns lui Gigi Becali, după FCSB – Oţelul 0-2: „Crede că joc la mişto! Poate nu e ce vrea patronul mereu!”
Gigi Becali a „distrus” un jucător, după FCSB – Oţelul 0-2: „Te nenoroceşte! El...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăGigi Becali, ofertă uriaşă pentru Louis Munteanu: „M-am enervat şi mai fac transferuri”! Ce i-a propus lui Florin Tănase
Gigi Becali nu a renunțat la jucătorul cotat la 1.8 milioane de euro și...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăGigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după FCSB – Oţelul 0-2: „A fost cel mai bun”
Gigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după...
De Simina PREDA
You must be logged in to post a comment Login