„Vreţi să rămâneţi la Dinamo?” Zeljko Kopic, anunţ despre viitorul său după victoria cu Csikszereda: „Am 46 de ani, nu 60!”

Dinamo – AFK Csikszereda, scor 2-0

Cu peste 30.000 de spectatori în tribunele Arenei Naţionale, Dinamo a dominat prima parte, dar Politic şi Ricardo Grigore nu l-au putut învinge pe portarul Gyenge, iar în minutul 16 Milanov a trimis în bară. Oaspeţii au avut o replică slabă în finalul reprizei, însă Dinamo a deschis scorul în minutul 47, prin lovitura de cap a lui Dennis Politic, care a înscris din centrarea lui Ahmed Bani. Acelaşi jucător, Politic, a majorat avantajul gazdelor la 2-0, cu un gol superb, scor care a fost şi cel final. Dinamo pleacă cu prima şansă în returul de la Miercurea Ciuc, de luni, 27 mai.

DINAMO: Golubovic – Moura, R. Grigore, Homawoo, Amzăr (Borduşanu 62) – Milanov (Goncalo Gregorio 62), Gnahore, Pavicic – Bani (Dani Iglesias 87), H. Abdallah (P. Neagu 90+2), Politic (C. Costin 87). ANTRENOR: Zeljko Kopic

CSIKSZEREDA: Gyenge – J. Nagy, Kelemen, Csuros (Pinter 71), Apro (Makrai 63) – Veres, Szondi (E. Bakos 46) – Babati, Soufiane Jebari (Gheralia 89), Gal-Andrezly – Jelena (Szilard Bloj 71). ANTRENOR: Robert Ilyes

Cartonaşe galbene: Moura 78 / B. Szondi 45, Makrai 67

Arbitri: Rareş Vidican – Marius Marica, Daniel Mitruţi – Florin Andrei

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu – Alexandru Vodă

Observator: Alexandru Deaconu