5 concluzii după România – Belgia, meciul care-i putea califica pe ”tricolori” în optimi

Cu un rezultat pozitiv, ”tricolorii” își asigurau în proporție covârșitoare calificarea în optimile de finală ale turneului din Germania. Naționala noastră a trecut doar o singură dată de faza grupelor la cea mai bună competiție interțări de pe ”bătrânul continent”, la EURO 2000, atunci când se oprea în sferturi, învinsă de Italia, scor 0-2.

Belgia, record doborât contra României

Youri Tielemans i-a adus în extaz pe fanii belgienilor după doar 74 secunde. ”Racheta” mijlocașului care evoluează în Premier League, una expediată cu 114 km/h, a doborât un record. Concret, este cel mai rapid gol marcat de ”dracii roșii” la un turneu final.

Lukaku, prea puternic pentru Drăgușin și Burcă

Romelu Lukaku este unul dintre cei mai activi atacanți la EURO, însă și unul dintre cei mai ghinioniști. Fotbalistul legitimat la Chelsea a reușit să puncteze și în poarta României, după ce a marcat și de două ori contra Slovaciei, însă toate cele trei reușite au fost ulterior anulate.

Cel mai bun marcator din istoria naționalei Belgiei, cu 85 reușite, nu și-a trecut numele pe tabelă împotriva ”tricolorilor”, însă a reușit să domine parteneriatul format din Radu Drăgușin și Andrei Burcă.

De Bruyne marchează și într-o zi slabă

Playmakerul Belgiei, Kevin De Bruyne, a avut ocazia în multe momente să fie eficient în faza finală, însă alegerile sale nu au fost foarte inspirate. Vedeta lui Pep Guardiola a fost ”ștearsă”, însă tot și-a trecut în cont un gol, după o fază în care apărarea României a fost visătoare.

Mihăilă, un pariu pierzător

Edi Iordănescu a făcut o singură schimbare în primul 11 față de duelul cu Ucraina, introducerea lui Valentin Mihăilă, în locul lui Florinel Coman. Fotbalistul celor de la Parma și-a dorit să impresioneze, însă nu a avut foarte multe reușite, iar în minutul 68 a fost schimbat de selecționer cu Ianis Hagi.

Bancu a câștigat duelul cu Lukebakio

Flancul stânga al defensivei a fost numit veriga slagă de către suporterii naționalei, însă Nicușor Bancu s-a achitat de sarcini și contra Ucrainei, și contra Belgiei. În partida cu naționala lui Tedesco, fotbalistul Universității Craiova l-a avut ca adversar direct pe Dodi Lukebakio, însă a judecat cu cap majoritatea fazelor tensionate. Drept dovadă, fotbalistul Sevillei a fost primul schimbat al belgienilor, în minutul 56. În locul său a intrat Trossard de la Arsenal, care nu a bifat nici măcar un dribling.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.