Fotbal

Rădoi şi Contra, finaluri de meci diferite la arabi

Mirel Rădoi (42 de ani) şi Cosmin Contra (48 de ani), ultimii doi selecţioneri ai României, au avut programate astăzi meciuri în fotbalul arab.

În Emiratele Arabe Unite, Al Jazira, echipa lui Rădoi, a trecut cu 1-0 de Al Arabi, în optimile de finală ale Cupei Preşedintelui. A decis golul brazilianului Fernando, din minutul 45.

În prima ligă din Arabia Saudită, Damac, formaţia lui Contra, a pierdut greu acasă cu Al Shabab, scor 0-1 (gol marcat de croatul Ivan Rakitic, în minutul 82).

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 67, când a fost eliminat Al Hawsawi. Titular la Damac, Nicolae Stanciu a fost înlocuit de „Guriţă” în minutul 74.

După 20 de etape, Damac este pe locul 6, cu 30 de puncte, în vreme ce Al Shabab a strâns 24 de puncte, fiind pe locul 10. Primele 3 poziţii trimit în Liga Campionilor Asiei. Între locul 3 (Al Ahli) şi locul 6, diferenţa este de 10 puncte.

Sursa: Mediafax