Ovidiu Sabău, mesaj după victoria cu Rapid: “Trebuie să fim mai curajoși”

• Champions League: Juventus – PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan – Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Golurile clujenilor au fost marcate de Pereira, în minutul 30 și Nistor, din penalty, în minutul 60.

Ovidiu Sabău: “Trebuie să fim mai curajoși. Tot ce am obținut, am făcut-o prin muncă”

Universitatea Cluj rămâne lider în campionat, cu 21 de puncte, fără înfrângere, după victoria din Giulești.

Ioan Ovidiu Sabău (56 de ani), antrenorul clujenilor, a declarat la finalul partidei că este foarte încântat de evoluția jucătorilor, cărora le transmite să fie mai curajoși, mai ales când joacă sub presiune.

“Vreau să-mi felicit jucătorii, să nu pierzi timp de 9 meciuri este ceva exraordinar. Am anticipat că cei de la Rapid vor presa, au avut câteva ocazii de gol. Am reușit să trecem peste acele acțiuni.

După 1-0 am avut mai mult curaj. Trebuie să fim mai curajoși, chiar și sub presiune, trebuie să facem ce pregătim la antrenament.

A doua repriză a fost mult mai bună, puteam face chiar 3-0, presiunea a fost mare. De trei etape suntem pe primul loc, este posibil ca anul acesta să ne calificăm în play-off.

E un obiectiv frumos să jucăm pentru fanii care ne susțin și oamenii care investesc la echipă.

S-a creat un nucleu al jucătorilor cu experiență cu cei tineri. Thiam a fost foarte bun. Toți fac o atmosferă bună la antrenamente și în vestiar.

Eu vreu să le fie bine tuturor. Să nu uităm că tot ce am obținut, am obținut prin muncă, avem stabilitate financiară, nu se bagă nimeni peste mine, am liniște. Sunt lăsat să-mi fac meseria.

Trebuie să ne antrenăm mai bine, am avut și lucruri care nu ne-au ieșit, trebuie să le analizăm și să le evităm. Trebuie să ne odihnim, să punem pasiune.”, a declarat Sabău la flash-interviu.

VIDEO rezumat Rapid – U Cluj 2-0