Vinicius Jr a deschis scorul în Bayern Munchen – Real Madrid după o fază splendidă! Assist de senzaţie al lui Toni Kroos!

REAL MADRID: Lunin – Vazquez, Rudiger, Nacho, F. Mendy – Tchouameni, Kroos, Valverde – Bellingham – Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Courtois, Kepa – Militao, Modric, Camavinga, Joselu, Ceballos, F. Garcia, Brahim, Guler
Antrenor: Carlo Ancelotti

Bayern Munchen încearcă să salveze sezonul, după ce a pierdut titlul în Bundesliga, în faţa lui Bayer Leverkusen. Echipa lui Thomas Tuchel pare că a trecut peste acest şoc şi a ajuns la cinci meciuri fără înfrângere, dintre care patru victorii la rând. În sferturile de finală, Bayern Munchen a trecut de Arsenal, după 2-2 la Londra şi 1-0 pe teren propriu.

De partea cealaltă, Real Madrid a făcut încă un pas către titlul din La Liga, după victoria cu Real Sociedad, scor 1-0. Aproape campioni, oamenii lui Carlo Ancelotti caută un nou trofeu şi în UEFA Champions League, după ce au trecut la loviturile de departajare de Manchester City, deţinătoare trofeului.

Reacţia lui Carlo Ancelotti după ce Real Madrid a eliminat-o pe Manchester City

Reacţia lui Carlo Ancelotti după ce Real Madrid a eliminat-o pe Manchester City a venit după fluierul final. Madrilenii s-au impus la loviturile de departajare. A fost 1-1 după timpul regulamentar şi după prelungiri, iar totul s-a decis la 11 metri. Lunin a apărat penalty-urile bătute de Bernardo Silva şi Kovacic, în timp ce Ederson a apărat numai penalty-ul bătut de Modric. Golul decisiv de la loviturile de departajare i-a aparţinut lui Rudiger.

”Am început bine partida, am preluat conducerea și apoi am început să suferim, să luptăm, să ne sacrificăm. Ne-am retras prea mult în defensivă, City a avut mai mult control, deși ei au întotdeauna mai mult control.

Cred că ne-am apărat foarte bine. Aceasta era singura modalitate de a câștiga împotriva lui City. Singura”, a declarat Carlo Ancelotti după meci, citat de Marca.

”Acum putem câștiga Liga Campionilor”, a subliniat „Don Carlo” în faţa jurnaliştilor.