Connect with us

Alte Sporturi

Suma uriaşă primită de Real Madrid de la UEFA

Suma uriaşă primită de Real Madrid de la UEFA

Câştigătoarea Ligii Campionilor, Real Madrid, a luat cel mai mare premiu în bani în sezonul trecut, aproape 139 de milioane de euro, a anunţat, UEFA, confirmând plăţile efectuate în raportul financiar dat publicităţii, joi, la Belgrad, cu prilejul congresului ordinar al forului european, relatează Reuters.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Banii clubului madrilen au venit din fondul total de premii al competiţiei de peste 2 miliarde de euro care creşte cu 25% în acest sezon în noul format extins al Ligii Campionilor cu mai multe echipe şi mai multe jocuri.

Suma uriaşă primită de Real Madrid de la UEFA

Potrivit formulei UEFA de plată către cluburi, Real Madrid a obţinut peste 36 de milioane de euro pentru cel mai bine clasat club în ierarhia forului continental înaintea sezonului, dar numai 14 milioane de euro fiind parte din drepturile de televizare.

Paris-Saint Germain (PSG) a fost al doilea ca sumă obţinută, chiar dacă a fost eliminat în semifinalele competiţiei, primind 122,4 milioane de euro. Această sumă a inclus 34 de milioane de euro din banii de televizare care au fost împărţiţi cu echipa franceză Lens, fiind singurele două formaţii din Franţa în faza grupelor.

Borussia Dortmund, finalista Ligii Campionilor, a obţinut aceeaşi sumă ca Bayern Munchen, peste 120 de milioane de euro. Banii din drepturile de televizare au fost împărţiţi între patru formaţii din Germania.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi