Tenis

Sorana Cîrstea, în optimi la WTA Miami

Sorana Cîrstea a câștigat duelul din turul al treilea al Open-ului de la Miami. Jucătoarea din România s-a impus în două seturi în fața rusoaicei Daria Kasatkina , scor 7-5, 6-2.

Sorana a început greu partida și s-a văzut rapid condusă cu 3-0, după ce rusoaica a reușit să facă break de fiecare dată pe serviciul româncei.

Cîrstea a arătat tărie de caracter și a restabilit egalitatea în game-ul cu numărul opt, atunci când a reușit al doilea său break în meci și a egalat la 4.

Pe final de set, jucătoarea din România a revenit de la 0-30 și a fructificat prima minge de set avută, încheind actul cu 7-5.

Setul doi a fost la discreția Soranei, care a controlat jocul și a reușit să se impună cu 6-2.

În optimile de finală, ea va intalni învingătoarea meciului dintre Danielle Collins și Elina Avanesyan.

Pentru prezența în optimi, Sorana va fi recompensată cu 101.000 de dolari și 120 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Sorana Cîrstea a anunțat numele noului său antrenor

Înaintea meciului cu Kasatkina, Sorana a anunțat numele noului său antrenor:

,, La Miami, antrenorul lui Shapovalov ma ajută împreună cu Brian Barker . E o colaborare zonală, ca să spun așa. Voi avea un antrenor pentru zgură și e Albert Costa. Voi începe cu Albert Costa imediat după ce termin aici la Miami” , a declarat Sorana conform Fanatik.

Albert Costa a reușit să câștige Roland Garros în anul 2002, după o finală cu Juan Carlos Ferrero pe care l-a învins scor 6-1, 6-0, 4-6, 6-3.