![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/03/GJzV7JJW0AAVYWC.jpeg)
Grigor Dimitrov (12 ATP) a pus capăt tentativei lui Carlos Alcaraz de a o obține o a doua victorie la Sunshine Double. Bulgarul s-a impus, scor 6-2, 6-4 și a reușit să avanseze pentru prima oară în carieră, în semifinalele turneului de la Miami.
Susținut din tribune de Mike Tyson și Jimmy Butler, Alcaraz nu a început deloc bine primul set și s-a văzut condus devreme pe tabelă, scor 3-0. Dimitrov a profitat de break-ul făcut rapid și a câștigat primul set după 50 de minute de joc.
Bulgarul a început bine și setul 2 reușind să se distanțeze rapid la 4-1 . Principalul favorit al turneului de la Miami a avut însă o tresărire de orgoliu și a egalat la 4, dar asta nu a fost suficient pentru a duce meciul într-un set decisiv.
„Cred că, per ansamblu, pentru a câștiga împotriva lui, trebuie să joci cel mai bine, așa este. Am intrat în meci foarte concentrat și cred că a fost extrem de clar ce trebuia să fac. Am folosit orice oportunitate pe care am avut-o. Cred că în fiecare secundă de serviciu pe care am avut-o, îl atacam. Mă asiguram că îl pun într-o poziție foarte dificilă. Sunt fericit că am terminat meciul în minimum de seturi”, a declarat Dimitrov imediat după partidă.
Pentru Alcaraz a fost o înfângere greu de digerat, deoarece venea după 9 victorii consecutive și după succesul de acum 11 zile de la Indian Wells.
În semifinalele competiției, Dimitrov va da cu Alexander Zverev, favoritul numărul 4 al turneului. Zverez s-a calificat în semifinale după ce a trecut de ungurul Fabian Marozsan, scor 6-3, 7-5.
Dimitrov și Zverev s-au mai întâlnit până acum de opt ori, iar geramanul conduce cu scorul de 7-1. În cazul în care Dimitrov va ajunge în finală va reveni, luni, în top 10 ATP.
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/LOGONOUSUSBUN.png)
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/BANER-SIDEBAR-300-250-bun.jpg)
De Neratat
-
Alte Sporturi
/ 6 ore în urmăNadia Comăneci, imagini colosale la Jocurile Olimpice 2024, alături de Rafael Nadal, Serena Williams şi Carl Lewis
„După două ediţii în care nu am reuşit să ne calificăm, mă bucur că...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 6 ore în urmăVlad Chiricheş i-a răspuns lui Gigi Becali, după FCSB – Oţelul 0-2: „Crede că joc la mişto! Poate nu e ce vrea patronul mereu!”
Gigi Becali a „distrus” un jucător, după FCSB – Oţelul 0-2: „Te nenoroceşte! El...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 6 ore în urmăGigi Becali, ofertă uriaşă pentru Louis Munteanu: „M-am enervat şi mai fac transferuri”! Ce i-a propus lui Florin Tănase
Gigi Becali nu a renunțat la jucătorul cotat la 1.8 milioane de euro și...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 7 ore în urmăGigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după FCSB – Oţelul 0-2: „A fost cel mai bun”
Gigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după...
De Simina PREDA
You must be logged in to post a comment Login