Tenis

Sorana Cîrstea, califcare en-fanfare în turul 3 de la Miami

Sorana Cîrstea s-a calificat fără probleme în turul trei al turneului ,, WTA 1000″ de la Miami. Într-o partidă începută vineri și întreruptă de ploaie, românca a trecut de Sloane Stephens cu scorul de 6-2, 6-1.

Meciul început vineri a fost întrerupt după 22 de minute, la scorul de 5-2 pentru Sorana, în primul set. Partida a fost reluată cu mare întârziere, sâmbătă, iar Sorana nu a avut nevoie de mult timp pentru a-și adjudeca primul set.

Setul doi a fost la discreția jucătoarei din România, care a controlat jocul, iar la un moment dat a condus chiar și cu 5-0.

Duelul dintre Sorana și Stephens a durat doar 52 de minute.

În turul următor, Cîrstea o va întâlni pe Daria Kasatkina, jucătoarea din Rusia fiind favorita numărul 10 a competiției.

Este de precizat faptul că Sorana este singura jucătoare din România rămasă pe tabloul principal, după ce Simona Halep, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian au fost eliminate chiar în primul tur.

Pentru prezența în turul al treilea, Sorana va fi recompensată cu 59.100 de dolari și 65 de puncte în clasamentul WTA de simplu.