Sepsi a acuzat arbitrajul din partida cu CFR, după ce a avut doi eliminați: ”Ne-am obișnuit, așa e la noi!”

• SuperLiga: PetrolulBotoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: RapidUniversitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

La scorul de 1-1, Sepsi Sfântu Gheorghe a rămas în inferioritate numerică, după ce Darius Oroian și Florin Ștefan au fost eliminați de arbitrul Marcel Bîrsan.

CFR a deblocat tabela în minutul 6 prin Muhar, dar a fost egalată 14 minute mai târziu din penalty, de Alimi. Covăsnenii au rezistat eroic până în minutul 90+6, atunci când același Muhar a înscris și a obținut trei puncte pentru CFR Cluj.

Denis Ciobotariu: ”Varga trebuia să ia galben”

Dacă Florin Ștefan a văzut direct cartonașul roșu, Darius Oroian a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben. Oroian a fost avertizat prima oară în minutul 13, iar apoi a primit al doilea astfel de avertisment opt minute mai târziu.

La flash-interviu, Denis Ciobotariu a atras atenția asupra fazei respective și a semnalat faptul că Marcel Bîrsan a greșit. După spusele fundașului central de la Sepsi, Darius Oroian a primit primul cartonaș galben eronat, în locul lui Kevin Varga, în urma unui fault comis asupra lui Michael.

”E frustrant că pe o greșeală de arbitraj… primul galben trebuia să îl ia Kevin (n.r. Varga), nu Oroian, apoi galben. Eu așa știu, o să se vadă pe reluări, dar ne-am obișnuit, așa e la noi. Am intrat în fiecare meci cu seriozitate, am scos puncte, cât am putut, vom lupta până la final și vom face tot ce ne sta în putere pentru a aduna cât mai multe puncte.

Cred că e de aplaudat evoluția colectivă, toată lumea a alergat de trei ori mai mult decât ar fi trebuit, am avut spirit, probabil de asta nici nu intrau mingile în poartă, dar așa a fost să fie.

Este un punct bun de remarcat faptul că am avut acest spirit, ne-am dorit mult și că puteam și în nouă. Noi, cei care suntem, cred că ne facem treaba bine. Suntem omogeni și de asta am arătat de fiecare dată ne luptăm cu orice echipă”, a afirmat Denis Ciobotariu la flash-interviu.