Nota primită de Radu Drăgușin pentru evoluția din prima repriză a meciului Sheffield – Tottenham

• Premier League: Man. City – West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid – FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Nota primită de Radu Drăgușin la pauza meciului Sheffield United – Tottenham

Spurs a intrat în avantaj la cabine la partida contra ”lanternei roșii” din Premier League, grație reușitei lui Kulusevski, din pasa lui Son Heung-Min. La pauză, cei de la Spurs Web le-au acordat note celor 11 jucători de la Tottenham pentru prestația din primele 45 de minute.

Drăgușin a primit 6, precum coechipierul său din centrul defensivei, Cristian Romero. Pedro Porro a fost notat de asemenea cu 6, în timp ce Micky van de Ven a primit 7. De altfel, acesta a fost și cel mai mare calificativ din tabăra londonezilor, văzut doar de încă un jucător, Kulusevski, autorul golului.

O lovitură de cap greșită i-a oferit lui Brereton Diaz o ocazie, pe care, din fericire, a ratat-o. S-a acomodat apoi și a avut o ieșire bună din defensivă înainte de pauză”, au scris jurnaliștii englezi despre Drăgușin.

• Drăgușin a bifat 9 apariții în tricoul celor de la Tottenham.
  • 25 de milioane de euro este cota de piață a lui Radu Drăgușin, potrivit Transfermarkt.

Ange Postecoglou a avut doar cuvinte de laudă pentru Radu Drăgușin la finalul meciului cu Manchester City (0-2) și a transmis că, dacă l-ar fi avut pe român în lot și în sezonul de toamnă, când s-a confruntat cu foarte multe accidentări în defensivă, situația lui Tottenham ar fi fost mai bună.

Cred că s-a descurcat foarte bine, e un jucător bun, va fi un jucător important pentru noi. N-a avut multe oportunități. Dacă l-am fi avut în prima parte a anului, sezonul ar fi fost puțin diferit pentru noi”, a declarat Ange Postecoglou.