Edin Terzic îi avertizează pe jucătorii lui Dortmund după victoria la limită cu PSG: ”Va fi o altă poveste în retur!”

• Liga 2: CS Mioveni – Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea – Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Unicul gol al întâlnirii dintre cele două formații a fost marcat de Niclas Fullkrug (31 de ani), în minutul 36.

Edin Terzic s-a declarat mulțumit de victoria lui Dortmund în fața lui PSG, însă vrea să îi mențină motivați pe jucători și pentru meciul retur

Antrenorul ”galben-negrilor” e de părere că manșa retur, de saptămâna viitoare, o sa aibă o altă desfășurare. Terzic o vede pe PSG hotărâtă să dea totul pe ”Parc des Princes”, pentru a se califica în finala Champions League.

Am jucat foarte bine cu PSG. A fost o victorie la limită, dar e meritată. Munca de echipă ne-a adus acest rezultat. Ne-am dorit acest mic avantaj de pe tabelă. Știm că săptămâna viitoare va fi, cel mai probabil, mai greu decât astăzi.

Avem acum o mică pauză, iar săptămâna viitoare o luăm de la capăt, când va fi o altă poveste îm retur. Nu va fi ușor să ne confruntăm cu jocul lor în forță, în fața publicului de pe ‘Parc des Princes’. Am simțit-o la meciul tur din minutul 45 până în minutul 60 (n.r. se referă la momentele bune de joc arătate de PSG).

Am simțit calitatea lor, dar Borussia a arătat astăzi cel mai bun joc. În retur, PSG va avea sprijinul fanilor și vor dori să întoarcă rezultatul“, a declarat Edin Terzic, potrivit Reuters.

Niclas Fullkrug: ”Suntem încă la 90 de minute distanță de Wembley, dar rămânem umili”

La finalul celor 90 de minute, eroul Borussiei Dortmund s-a declarat mulțumit de rezultatul final.

Totuși, Fullkrug este conștient că returul din capitala Franței va fi unul mult mai dificil decât jocul de pe ”Signal Iduna Park”.

A fost o atmosferă incredibilă. Întotdeauna te simți ca și cum ai intra într-un meci cu un avantaj de 1-0. Dar și noi am suferit mult astăzi. Au avut faze în care au pus multă presiune pe noi.

Este inevitabil împotriva unei echipe de top. Acum este pauză. Suntem încă la 90 de minute distanță de Wembley, dar rămânem umili”, a spus Niclas Fullkrug, citat de UEFA.

Video cu rezumatul meciului Borussia Dortmund – PSG 1-0

Etichete: semifinala ucl , edin terzic , terzic avertizeaza , jucatori dortmund , rezumat dortmund psg