Câți bani a câștigat Simona Halep pentru prima sa victorie după 777 de zile! Cu cine va juca în turul 2 la Hong Kong

• Champions League: ȘahtiorAtalanta, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: LilleReal Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1

Revenită pe teren după ce o accidentare la genunchi a ținut-o ”pe tușă” aproape 5 luni, Halep a câștigat la pas primul set, 6-2. Constănțeanca a fost condusă cu 1-4 în actul secund, a revenit la 4-4, însă a pierdut în cele din urmă cu 4-6. Apoi, în decisiv, a câștigat cu 6-4.

Simona Halep – Anna Blinkova, în turul 2 al turneului de la Hong Kong

A fost prima victorie a Simonei după mai mult de doi ani (777 de zile). Ultima dată câștigase pe 17 august 2022, în primul tur de la Cincinnati, în fața Anastasiei Potapova, 6-4, 3-6, 6-3.

• În urma acestui succes, sportiva din România și-a asigurat un cec în valoare de 2.000 de dolari și 15 puncte WTA.

În turul 2, Simona Halep o va întâlni pe Anna Blinkova (26 de ani, 78 WTA), a șaptea favorită a competiției. Cele două jucătoare nu s-au mai duelat niciodată în circuitul WTA.

• 24 de titluri WTA la simplu, printre care două de Grand Slam, Roland Garros și Wimbledon, alte 18 finale jucate și locul 1 mondial sunt realizările Simonei Halep.
  • 40.203.437 de dolari a câștigat Halep din tenis.
  • Bilanțul Simonei Halep: 579 de meciuri câștigate și 238 pierdute.

În ultimii ani, sportiva din Constanța a trecut printr-o perioadă dificilă. A fost suspendată 4 ani pentru dopaj, însă sancțiunea a fost redusă la 9 luni și s-a întors pe teren în martie 2024, la Miami, unde a pierdut în fața Paulei Badosa.

Etichete: simona halep , bani halep , wta hong kong , halep rodionova