Viorel Moldovan îl critică pe Ioan Ovidiu Sabău pentru o decizie luată în meciul cu Universitatea Craiova: ”S-a văzut clar că nu are experiență”

U Cluj a pierdut meciul de baraj cu Universitatea Craiova și a ratat calificarea în Conference League. Scorul partidei a fost 1-1, însă echipa ardeleană a ratat două lovituri de departajare și a pierdut cu 4-5.

Nistor a ratat lovitura cu numărul cinci, iar Filip Ilie pe cea de-a șasea.

Viorel Moldovan îl critică pe Ioan Ovidiu Sabău

Viorel Moldovan a declarat că nu știe de ce Ioan Ovidiu Sabău l-a desemnat pe Filip Ilie să execute, deoarece este un copil.

Fostul fotbalist a afirmat că lipsa de experiență s-a văzut, iar el l-ar fi desemnat pe Vali Gheorghe în locul atacantului de 21 de ani.

”Nistor a trimis echipa la această loterie a penalty-urilor. Nu ştiu de ce Neluţu Sabău l-a desemnat executant pe acest copil, pe Ilie. De abia intrase în joc.

S-a văzut clar că nu are experienţă pentru un asemenea nivel. Nici nu s-a uitat, a pus capul în pământ. Execuţia a spus tot despre această lipsă de experienţă. Eu l-aş fi desemnat pe Vali Gheorghe să execute”, a afirmat Viorel Moldovan, la Orange Sport.

Universitatea Craiova – U Cluj 5-4 (d.l.d.), meci cu un final dramatic

Scorul meciului a fost 0-0 până în minutul 120 când Universitatea Craiova a primit penalty și a marcat. Două minute mai târziu, oltenii au marcat din nou, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.

U Cluj a reușit să egaleze în minutul 120+10 tot dintr-un penalty, executat de Nistor.

La loviturile de departajare, Craiova a ratat-o pe cea de-a doua și părea că U Cluj o să câștige, însă Nistor a ratat-o pe cea de-a cincea.

Universitatea Craiova a reușit-o pe cea de-a șasea lovitură, iar Filip Ilie a ratat, iar U Cluj a pierdut.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.