”Toată lumea își face probleme”. Reacția lui Mircea Lucescu, după România – Bulgaria 0-0

• Fotbal: FC BihorGhiroda și Giarmata Vii, miercuri, 17:30, DGS 1

• Fotbal: BelgiaMuntenegru, miercuri, 21:30, DGS 1

”Tricolorii” au avut șansa să câștige meciul, însă Dennis Man a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 51.

Mircea Lucescu: ” Trebuie să-i înțelegem și pe jucători că e presiune mare de tot”

La finalul celor 90 de minute, Mircea Lucescu (78 de ani) a analizat prestația elevilor lui Edward Iordănescu (45 de ani).

”Il Luce” este convins că evoluția jucătorilor români din meciul cu Bulgaria a fost mai slabă din cauza presiunii Campionatului European care stă să înceapă.

”S-au văzut momentele de neînțelegere, mai ales în ceea ce privește organizarea jocului. E primul meci, dar vine și al doilea.

Toată lumea își face probleme. Nimeni nu se duce la europene convins că va putea câștiga. Se vede că echipa nu s-a întâlnit de mult timp.

Nu pot să spun că e suficient timp, meciul de astăzi de nu contează. Îmi aduc aminte, înainte de Mondialul din 1970, am făcut egal, 0-0, cu Iugoslavia și tot așa era scepticism. Trebuie să-i înțelegem și pe jucători că e presiune mare de tot.

Nu e vorba de a ieși în evidență, echipa trebuie să iasă în evidență. Au întâlnit o echipă ambițioasă și care a făcut mult pressing”, a spus Mircea Lucescu.

VIDEO cu rezumatul meciului România – Bulgaria 0-0:

Ianis Hagi n-a fost surprins de huiduielile publicului

La flash-interviu, Ianis Hagi (25 de ani) a vorbit, printre altele, despre faptul că el și colegii săi au fost huiduiți la finalul meciului de cei din tribune, dezamăgiți de prestația împotriva țării vecine, care nu participă la EURO.

“Am terminat o săptămână grea, cu un joc unde unii și-au reintrat în ritm, pentru că au terminat campionatul mai devreme, alții au fost obosiți pentru că au încheiat mai târziu.

E bine că am terminat cu toții sănătoși. Având în vedere antrenamentele destul de grele avute la Mogoșoaia, e bine că am dus 90 de minute. Cam astea sunt concluziile pozitive.

O țară întreagă are așteptări la EURO, nu? Acolo trebuie să ținem steagul mult mai sus, acolo ne concentrăm noi, respectând antrenamentele, amicalele, sunt teste prin care Mister vrea să obțină anumite răspunsuri. Nu cred că intră cineva în teren și se gândește la egal sau înfrângere.

(n.r. despre huiduielile suporterilor) Lumea are așteptări de la EURO. Să mă surprindă cu ce? Atâta timp cât așteptările lor sunt la European… Noi respectăm tricoul zi de zi.

Așteptăm analiza cu Mister, suntem conștienți de anumite chestii mai puțin bune, nu face nimeni meciuri perfecte. De asta suntem în cantonament de 10 zile, să și greșim, pentru a putea corecta.

Eu mă simt bine, îmi intru în formă. Ultima lună am jucat meci de meci, am prins și aici minute, e cum trebuie. Vom merge la EURO să reprezentăm România cât de bine posibil”, a declarat Hagi.

Etichete: romania , mircea lucescu , echipa nationala , bulgaria