Thomas Tuchel a tunat după ce Bayern a egalat în prelungiri, iar golul a fost anulat: „Dezastru total! Au încălcat regulamentul”

Real Madrid şi Borussia Dortmund s-au întâlnit de 14 ori în cupele europene până acum. Madrilenii s-au impus de 6 ori, 5 meciuri s-au încheiat la egalitate în timp ce Borussia Dortmund a câştigat 3 partide.

Ultima oară, cele două s-au întâlnit în sezonul 2017/18, atunci când Real Madrid s-a impus în ambele meciuri din grupă. Ultima victorie a lui Dortmund în faţa lui Real Madrid a venit în 2014, în meciul retur, dar victoria cu 2-0 nu a fost suficientă pentru a întoarce rezultatul din tur, scor 3-0.

Real Madrid s-a impus şi în La Liga în acest sezon

Deja campioană în La Liga, Real Madrid a realizat un sezon foarte bun şi în UEFA Champions League. În faza grupelor, echipa lui Carlo Ancelotti a încheiat grupa C cu victorii pe linie, în faţa lui Napoli, Braga şi Union Berlin.

Lucrurile s-au schimbat însă în optimi. Madrilenii au avut o misiune extrem de complicată cu Leipzig. Echipa lui Ancelotti a câştigat partida tur din deplasare cu 1-0, dar a tremurat serios în returul de pe Bernabeu. Vinicius a deschis scorul în minutul 65, dar Orban a restabilit egalitatea trei minute mai târziu. Mai mult, formaţia din Bundesliga a fost la un pas de a trimite dubla în prelungiri, dar şutul lui Dani Olmo a lovit transversala.

În sferturi, pentru al treilea an la rând, Real Madrid a întâlnit-o pe Manchester City, de fiecare dată în semifinale. De altfel, echipa care a trecut de această dublă s-a impus în cele din urmă şi în ultimul act, ridicând trofeul (Real Madrid în 2022 şi Manchester City în 2023).