S-a încheiat a doua grupă de la EURO! Final absolut dramatic: Italia, calificată după un gol în minutul 90+8!

• Media: Fotbal European, marți, 21:00, 22:45 și 23:59, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, marți, 17:30, DGS 1

În Grupa B, Italia și-a adjudecat și ea biletul pentru prima rundă eliminatorie a turneului final, în urma remizei dramatice cu Croația, scor 1-1, suficientă pentru a o clasa pe locul doi.

Italia, calificată în optimile EURO 2024!

Campioana en-titre a reușit să dea lovitura în minutul 90+8, prin Zaccagni, și va juca împotriva Elveției, pe 29 iunie, de la 19:00.

Tot în Grupa B, Spania, care și-a asigurat primul loc după două etape, va aștepta să fie repartizată cu una dintre echipele care încheie pe locul 3 în grupele A, D, E sau F.

Albania a încheiat pe ultimul loc și e a doua echipă care pleacă acasă, după Scoția.

Clasată pe doi înainte să primească golul din prelungiri, Croația va spera acum la o calificare improbabilă de pe locul 3.

croatia
Clasamentul clasatelor pe locul 3, la 25 iunie / Foto: Sofascore.com
  • Portugalia este și ea calificată în optimi și va juca împotriva celei de-a treia clasate din grupa A, B sau C.