România a învins Polonia cu 5-2 la Campionatul European de minifotbal şi s-a calificat în faza următoare a turneului!

Echipa naţională de minifotbal a României a învins duminică, la Sarajevo, scor 5-2, naţionala Poloniei, în cadrul grupei D a Campionatului European de minifotbal 2024.

Karol Bienas a deschis scorul pentru Polonia, în minutul 8. România a egalat în minutul 20, prin Dragoş Niţu.

Polonezii au revenit în avantaj în minutul 24, cu golul lui Patryk Gondek, dar Marius Balogh a egalat din penalti, în minutul 25, şi prima repriză s-a încheiat la egalitate, 2-2. În partea a doua Andrei Şumălan (min. 31), Alexandru Nechita (min. 48) şi Marius Balogh (min. 58) au înscris golurile care au adus victoria naţionalei noastre, cu 5-2.

În grupa D, România conduce cu 6 puncte, tot atâtea câte are şi Ungaria, dar cu golaveraj mai bun. Polonia şi Turcia sunt pe locurile 3 şi 4, fără niciun punct, relatează news.ro.

Luni, România va juca meciul decisiv, cu Ungaria, pentru şefia grupei D.