Revenire colosală la Roland Garros 2024! Numărul 125 mondial a produs o nouă surpriză uriaşă la Paris, după 3 ore de joc

A avut loc o nouă revenire colosală la Roland Garros 2024. Olga Danilovic, locul 125 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Paris.

Jucătoarea din Serbia, care a eliminat-o în turul precedent pe Danielle Collins, a reuşit un nou meci de poveste şi a învins-o pe Donna Vekic (40 WTA), scor 0-6, 7-5, 7-6(8), după 3 ore şi 11 minute de joc.

În turul secund de la Roland Garros, Olga Danilovic producea surpriza şi o învingea pe Danielle Collins, una dintre cele mai în formă jucătoare ale momentului. Partida din turul trei nu a început însă foarte bine pentru numărul 125 WTA din Serbia. Donna Vekic a avut nevoie de doar 27 de minute pentru a câştiga primul set cu 6-0.

Setul secund a fost însă mult mai echilibrat, iar cele două jucătoare au mers cap la cap pentru 11 game-uri. La 6-5 în favoarea sa, Danilovic a reuşit singurul break al setului şi a trimis partida în decisiv.

Setul decisiv a fost un adevărat maraton, cel mai lung. Vekic a început cu un break încă din primul game, dar Danilovic a recuperat break-ul în al cincilea game. Înainte de tiebreak au urmat alte patru break-uri la rând, iar Vekic a servit de două ori pentru victorie, la 5-4 şi 6-5. De fiecare dată, Danilovic a reuşit să câştige pe serviciul adversarei.