Recordul istoric stabilit de Carlo Ancelotti, după calificarea lui Real Madrid în finala Champions League

• Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

Golurile din această partidă au fost marcate de Joselu (minutele 88 și 90+1) de ”Galactici”, respectiv Alphonso Davies (minutul 68) pentru ”Bavarezi”

Spaniolii o vor întâlni în ultimul act al celei mai importante competiții inter-cluburi pe Borussia Dortmund, care a reușit să treacă cu scorul de 2-0 la general de Paris Saint-Germain și să se califice în finala UCL după o pauză de 11 ani.

Dincolo de această performanță a ”Galacticilor”, victoria cu Bayern Munchen a stabilit un record în dreptul lui Carlo Ancelotti (64 de ani), antrenorul lui Real Madrid.

Carlo Ancelotti, primul antrenor din istoria Champions League care ajunge în 6 finale

Potrivit francezilor de la Eurofoot, Carlo Ancelotti Carlo Ancelotti este primul antrenor din istoria UEFA Champions League care a ajuns la șase finale ale acestei competiții.

Trei dintre acestea au fost reușite cu AC Milan (în sezoanele 2002 / 2003, 2004 / 2005, 2006 / 2007) și trei cu Real Madrid (2013 / 2014, 2021 / 2022, 2023 / 2024). Din cele 5 finale disputate până acum, italianul a reușit să triumfe cu echipa sa în 5 rânduri (singura excepție este finala din sezonul 2004 / 2005, de la Istanbul, când Milan a fost întoarsă în prelungiri de Liverpool, scor 3-3 (2-3 d. l. d.).

Pe banca tehnică a celor de la Real Madrid, Carlo Ancelotti a adunat 287 de prezențe, în decurs de două mandate (iulie 2013 – mai 2015; iulie 2021 – prezent). Din totalul acestor partide, 208 au fost victorii, 42 remize și 39 înfrângeri.

VIDEO Rezumat Real Madrid – Bayern Munchen 2-1

Etichete: real madrid , bayern munchen , carlo ancelotti