Reacția presei din Ungaria după scandalul xenofob de la Farul – Sepsi 1-4! Ce s-a scris despre scandări

Reacția presei din Ungaria după scandalul xenofob de la Farul – Sepsi 1-4!

Suporterii echipei din Constanța au făcut scandal la meci / Captură Orange Sport

Iată reacția presei din Ungaria după scandalul xenofob de la Farul – Sepsi 1-4! Jurnaliștii din țara vecină au vorbit despre incidentele de la partida din play-off-ul Ligii 1.

Înainte de finalul primei reprize, fanii celor de la Farul și-au vărsat furia pe cei de la Sepsi, iar centralul a oprit partida, din cauza scandărilor xenofobe.

Totuși, duelul s-a reluat chiar dacă comportamentul suporterilor nu s-a schimbat. Jurnaliștii din Ungaria au vorbit despre incidentele de la partida lui Sepsi cu echipa lui Gică Hagi, dar nu au făcut niciun comentariu subiectiv despre scandalul de la malul mării.

Cele mai citite

„Meciul abia începuse și Sepsi era deja în avantaj. Safranko a fost lansat de Marius Ștefănescu și a trimis mingea în poartă printre picioarele portarului lui Farul. Farul a încercat să ofere un răspuns rapid, dar șutul lui Louis Munteanu a trecut departe de poartă, iar Niczuly a respins a doua încercare. Sepsi s-a apărat bine și a respins atacurile constănțenilor.

La scorul de 3-0, jucătorii și suporterii gazdelor au cedat. Jucătorii au reacționat cu intrări foarte dure, iar cei din urmă cu scandări xenofobe. Din acest motiv, arbitrul Adrian Cojocaru a întrerupt jocul pentru două minute”, au scris maghiarii de la nemzetisport.hu.

„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul!

Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Attila Hadnagy, directorul sportiv al echipei din Covasna, a comentat scandările xenofobe ale suporterilor, dar și deciziile controversate ale arbitrului.

Meciul dintre Farul Constanța și Sepsi OSK s-a încheiat cu scorul de 1-4. Partida a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro.

După meci, oficialul s-a declarat cu adevărat revoltat de atitudinea suporterilor, care au luat foc înainte de pauză.

Reclamă 4 / 0/3

Totodată, acesta a criticat și decizia arbitrului, de a nu îl elimina pe Nedelu, după o intrare dură la un adversar, care s-a văzut și pe reluările din camera VAR.

„Am arătat că suntem o echipă foarte bună în România. Am sărit la fiecare gol, ne-am manifestat zgomotos. Totuși, să nu uităm că la scorul de 3-0 pentru Sepsi, cei de la Farul ar fi trebuit să primească un cartonaș roșu.

A fost fără dubii! S-a dus la VAR, dar tot nu l-a dat. Noi nu suntem echipă de locul 6. Dacă am fi avut arbitraje corecte, atunci eram probabil pe locul 3 în SuperLiga. E foarte urât ce s-a întâmplat!

De când a apărut Farul și vin suporterii, tot avem probleme la Ovidiu. Și asta în fiecare an! Să te comporți așa în 2024 este cu adevărat penibil”, a spus Attila Hadnagy, pentru prosport.ro.