Murat Yakin, după ce a eliminat-o pe Italia de la EURO 2024: ”Am fost șocat”

• Media: Fotbal Club, duminică, 17:30, DGS 1

• Fotbal: FCSB, drumul spre titlu, duminică, 19:00, DGS 1

În acest duel, elevii lui Murat Yakin (49 de ani) au dominat jocul (16 ocazii de gol vs. 10 ocazii ale italienilor), în timp ce ”Squadra Azzurra” a repetat prestația modestă arătată și în cele trei meciuri din grupă (victorie 2-1 cu Albania, înfrângere 0-1 cu Spania și remiză 1-1 cu Croația).

La finalul partidei disputate pe Olympiastadion din Berlin, selecționerul Elveției a mărturisit că nu se aștepta ca Italia să aibă o prestație atât de ”ștearsă”, în contextul valorii de piață a jucătorilor și a faptului că peninsularii erau Campionii Europei în exercițiu.

Murat Yakin: ”La începutul meciului am fost șocat de cât de pasivă a fost Italia”

La conferința de presă, Murat Yakin a ținut să-și felicite jucătorii pentru efortul depus pe teren și pentru victoria obținută în fața uneia dintre cele mai valoroase naționale de pe ”Bătrânul Continent”.

De asemenea, tehnicianul de 49 de ani a recunoscut că nu se aștepta ca Italia să aibă o prestație atât de modestă în prima repriză a partidei (când echipa lui Luciano Spalletti și-a creat o singură ocazie de a marca, iar elvețienii au avut nu mai puțin de 10 oportunități de a băga mingea în plasă).

”Felicit întreaga echipă. A fost o performanță grozavă, băieții s-au luptat din primul și până în ultimul minut. A fost un meci incredibil, am arătat un fotbal frumos, câștigător. Da, este victoria mea cea mai importantă, putem spune asta. La începutul meciului am fost șocat de cât de pasivă a fost Italia

Păcat că nu am preluat conducerea mai devreme. Mi-am spus că dacă asta (n.r. posesia) va continua așa în repriza secundă, iar italienii nu și-ar schimba atitudinea, vom domina. Cu 2-0 am făcut un mare pas înainte ”, a spus Yakin la finalul partidei cu Italia.

În sferturile EURO 2024, Elveția o va înfrunta pe câștigătoarea duelului dintre Anglia și Slovacia, fosta adversară a României din grupe.