Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”

Costel Gâlcă / Profimedia Images

Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la Universitatea Craiova. Patronul oltenilor a precizat că s-a întâmplat asta cu toţi antrenorii pe care i-a avut.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rotaru a spus că deciziile la echipă sunt luate numai de Costel Gâlcă. Finanţatorul Universităţii Craiova l-a lăudat pe noul său antrenor, care e în cursă pentru locul 2 în Liga 1.

Cele trei cuvinte cu care Rotaru l-a descris pe Gâlcă sunt „seriozitate, organizare, disciplină”.

Cele mai citite

Înainte am discutat cu doi dintre foștii săi patroni, unul din Danemarca și unul din Polonia. Știam cum lucrează și a fost exact cum ne-am așteptat.

Seriozitate, organizare, disciplină. Acestea sunt cele trei elemente importante. Atenția la detalii. Aceste elemente îl caracterizează pe antrenorul Costel Gâlcă.

Deciziile îi aparțin lui Costel Gâlcă. Așa am procedat cu toți antrenorii care au venit în ultimii 7-8 ani la Craiova. Tuturor celor care au venit le-am dat această proporție de 150%. M-am pus în slujba lor”, a declarat Mihai Rotaru la digisport.ro.

Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență”

Costel Gâlcă a făcut o declaraţie neaşteptată după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid. Creţu a marcat golul victoriei în minutul 90+6 al meciului, dar Gâlcă e convins că oltenii puteau câştiga şi la 3 goluri diferenţă.

Universitatea Craiova a ajuns pe locul 2 în Liga 1 după acest succes din Giuleşti. Oltenii lui Rotaru sunt la egalitate de puncte cu CFR Cluj, 37.

Reclamă 4 / 0/3

”Cred că am început destul de bine meciul. Ne-am creat ocazii și am avut șansa de a ne desprinde și de a câștiga chiar la trei goluri diferență. Au marcat pe greșelile noastre. Și-au creat unele ocazii.

În afară de goluri, de pase de gol, Crețu a avut o poziționare foarte bună în centrul terenului. Am avut o dezorganizare în mai multe momente ale meciului, dar avem nevoie de timp.

Sunt fericit că am luat cele trei puncte. Cred că trebuie să avem mai multă siguranță și în atac și în apărare.

Pentru mine Ivan este atacant, dar joacă de mult timp extremă. Se simte bine pentru că a avut goluri în acest meciuri și pentru că poziția lui în teren și sprijinul colegilor îi dau mai multe opțiuni.

Trebuie să avem atitudine, personalitate, iar ceea ce lucrăm să se vadă în meciuri. Baiaram a ieșit din teren, vedem rezultatul mâine poimâine”, a declarat, pentru digisport.ro, antrenorul Universităţii Craiova, Costel Gâlcă, după meciul câştigat cu Rapid.

Rapid – Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungirile partidei

Rapid – Universitatea Craiova 1-2 a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro de la ora 20:30. În urma acestei victorii, oltenii au egalat-o la puncte pe CFR Cluj.

De partea cealaltă, giuleştenii nu au încă nicio victorie în play-off. „Alb-vişiniii” au un bilanţ catastrofal de la terminarea sezonului regular: un singur egal şi 6 înfrângeri!

Rapid: G. Ungureanu – Onea, P. Iacob, Săpunaru, Braun – Oaidă, Papeau, Kait – Krasniqi, Rrahmani, Funsho.
Rezerve: Drăghia, , Dr. Grigore, I. Cristea, Bădeascu, Hasani, Petrila, Emmers, C. Cîrjan, Burmaz, El Sawy.
Absenți Aioani, Hromada (accidentați)
Antrenor: Bogdan Lobonț

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpățână, Zajkov, Da Silva, Bancu – A. Crețu, Anzor – Baiaram, Houri, A. Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar, Cîmpanu, Ndong, Vlădoiu,, Mitriță, Koljic, Bană, Danciu, Mateiu, Houri, Soiri, Blesa, Badelj, Gașpăr
Absenți: Screciu, Maldonado (accidentați)
Antrenor: Costel Gâlcă

Stadion: Giulești
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti), A2: Ovidiu Artene (Vaslui)
Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei). Arbitru AVAR: Doru Lucaciu (Cluj-Napoca)