Lewis Hamilton, în lacrimi după ce a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii: ”Nu mă pot opri!”

• Media: Liga Digisport, luni, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 21:00, DGS 1

Cursa a avut loc pe circuitul Silverstone (Anglia), iar Lewis Hamilton a reușit să-l depășească inclusiv pe Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial din ultimele trei sezoane și liderul clasamentului general.

Lewis Hamilton, extrem de emoționat după ce a câștigat MP al Marii Britanii! Ultimul său succes în F1 data din decembrie 2021

Victoria a fost una extrem de specială pentru Lewis Hamilton, întrucât acesta nu mai câștigase o cursă în Formula 1 din decembrie 2021, atunci când s-a impus în Arabia Saudită.

”Nu mă pot opri din plâns. Din 2021 nu am mai câştigat şi de atunci încerc să mă antrenez, să mă lupt. Le mulţumesc, bineînţeles, fanilor noştri, care au fost alături de noi în fiecare tur.

A fost foarte greu. Lucrul important este să continui să munceşti, să continui să îţi doreşti să câştigi.

Au fost momente în care mă gândeam că nu mai pot să revin, să câştig. M-am uitat la echipa mea, cât munceşte. De asemenea, la fanii mei. Le mulţumesc tuturor.

Este ultima mea cursă aici cu această echipă (n.r.-Mercedes), de aceea am vrut atât de mult să câștig. Îi apreciez enorm și mereu le voi fi recunoscător”, a declarat Lewis Hamilton, la finalul cursei.

Lewis Hamilton (39 de ani), co-deţinător al recordului de titluri mondiale în Formula 1, alături de germanul Michael Schumacher (7), a obţinut cu această ocazie a noua sa victorie la Silverstone, un record.

Etichete: formula 1 , lewis hamilton , marele premiu al marii britanii