Ilie Dumitrescu a numit surpriza de la EURO 2024, cu două zile înainte de semifinale: ”Este clar!”

• Media: Liga Digisport, luni, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 21:00, DGS 1

Între cele mai bune patru echipe din Europa au ajuns Spania, Franța, Anglia și Olanda.

Acestea vor lupta un loc pentru marea finală de la Berlin. Spania – Franța este programat marți, 9 iulie, de la ora 22:00, pe Allianz Arena, în timp ce Olanda – Anglia se joacă miercuri, 10 iulie, de la aceeași oră, pe Signal Iduna Park.

Ilie Dumitrescu: ”Pentru mine, Turcia este surpriza de la EURO 2024”

Ilie Dumitrescu a fost prezent în cadrul emisiunii Fotbal European, la o zi distanță după ce meciurile din sferturile de finală s-au sfârșit.

Fostul mare internațional a analizat parcursul formațiilor de la Campionatul European, iar acesta consideră că Turcia a fost surpriza plăcută a competiției.

”Pentru mine, Turcia este surpriza de la EURO 2024, pentru că a ajuns până în sferturile de finală. A reușit să iasă din grupă, iar apoi a bătut Austria, care părea că va fi una dintre surprizele turneului.

Este clar că a fost o primă repriză excelentă făcută de turci aseară, s-au ridicat la un nivel foarte bun și ca organizare, și din punct de vedere fizic”, a declarat Ilie Dumitrescu.

Turcia s-a clasat pe locul doi în grupa F, din care mai făceau parte Portugalia, Georgia și Cehia. Ulterior, naționala pregătită de Vincenzo Montella a dat în optimile de finală peste Austria, pe care a reușit să o învingă cu scorul de 2-1.

În sferturi, fără Merih Demiral, cel care a marcat o dublă în optimi, turcii s-au văzut învinși de Olanda, chiar dacă au condus cu 1-0 la pauză. Samet Akaydin a deschis scorul în minutul 35, însă olandezii au revenit în repriza secundă. Stefan de Vrij a punctat în minutul 70, iar Muldur și-a deviat balonul în propria poartă șase minute mai târziu.

Președintele Turciei, Recep Erdogan, a fost prezent la meci, iar la finalul partidei a intrat în vestiar și a felicitat jucătorii

Președintele Turciei a fost prezent în tribune la partida cu Olanda, deoarece a vrut să aplaneze situația creată de Merih Demiral, cel care a făcut cu ambele mâini semnul “Lupilor gri”, considerat un ”comportament inadecvat” de către UEFA, motiv pentru care a fost suspendat timp de două etape.

Conform turcilor de la Takvim, președintele Recep Tayyip Erdogan a intrat în vestiarul naționalei după înfrângerea cu Olanda. Acesta a dat mâna cu toți jucătorii și i-a consolat după eliminarea de la EURO 2024, și, totodată, le-a transmis și un mesaj.

”Sunteți campionii noștri. Vă felicit pe toți, chiar dacă ați pierdut astăzi (n.r.-ieri), ne-ați făcut fericiți. Există un viitor pentru naționala asta. Cred că ați făcut o treabă excelentă, ați ajuns între primele opt echipe din Europa”, a fost mesajul președintelui Erdogan pentru toți cei din vestiar.

Etichete: turcia , ilie dumitrescu , euro 2024