I-a suflat victoria reprezentantului gazdelor. Campionul mondial en-titre, Francesco Bagnaia, s-a impus în Marele Premiu al Cataluniei

Acesta a fost cronometrat în 40 minute, 11 secunde și 726 miimi. Căzut sâmbătă în ultimul tur al cursei de sprint, pe când se afla la conducere, dublul campion mondial en titre s-a impus în faţa rivalilor săi.

Este vorba despre spaniolii Jorge Martin de la Ducati Desmosedici, lider în acest moment în clasamentul intermediar al Campionatului Mondial şi de Marc Marquez (Ducati-Gresini), unul dintre numele mari ale acestui sport, sextuplu campion mondial de-a lungul timpului.

Luptă în 3 pentru titlul mondial

Culmea, pe locul 4 a fost tot un spaniol, Aleix Espargaro, de la Aprilia, acesta venind la distanță de mai bine de 10 secunde față de câștigător.

Bagnaia primește trofeul pentru victoria sa din Catalunya

După 6 etape disputate din sezonul 2024, Jorge Martin are 155 puncte obținute și este urmat în ierarhie momentului de Francesco Bagnaia, cu 116 puncte și de Marc Marquez cu 114 puncte acumulate.

Următoarea cursă din calendarul Moto Gp este programată duminica viitoare în Italia, pe circuitul de la Mugello.

Bagnaia, din 2019 în MotoGp

Italianul a apărut în urmă cu cinci ani în cea mai importantă competiție motociclistă de pe planetă, iar de atunci aa dunat 21 de victorii de etapă, din 91 de curse în care s-a prezentat la start.

În total el a acumulat 1176 de puncte în sezoanele în care a concurat în MotoGp, reulind să cucerească două titluri mondiale în 2022 și 2023. Bagnaia are 27 de ani și este originar din Torino.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.