FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off

Daniel Bîrligea a marcat singurul gol al meciului Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1, la 3 minute după ce a fost introdus pe teren. În minutul 68 a intrat, iar în minutul 71 a înscris.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu – Al. Crețu, Anzor – Baiaram, Houri, Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar, Soiri, R. Silva, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Danciu, Bană, Blesa, Căpățână
Absenți: Mitriță, Screciu, Koljic, Maldonado (accidentați), Kozulj (indisponibil)
Antrenor: Costel Gâlcă

CFR Cluj: R. Sava – Malico, Kresic, Boben, Mogoş – Tachtsidis, Keita, Muhar – C. Deac, Michael, Otele.
Rezerve: Hindrich, Manea, Ajeti, Radu, Aussi, Filip, Fica, El Kaddouri, Avounou, Serebe, Bîrligea
Antrenor: Francisc Dican

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei). A1: Vasile Marinescu (Bucureşti), A2: Marius Marica (Bistriţa)
Arbitru VAR: George Vidican (Satu Mare). Arbitru AVAR: Ciprian Danşa (Satu Mare)

Prima înfrângere a lui Costel Gâlcă pe banca oltenilor

Oltenii au primit vizita celor de la CFR Cluj după ce, în etapa precedentă de Liga 1, au învins-o pe Sepsi, în deplasare, cu scorul de 3-1. Costel Gâlcă a pierdut cu CFR Cluj primul său meci pe banca oltenilor.

De cealaltă parte, ardelenii au suferit o umilință pe terenul celor de la Farul, în etapa a 5-a din playoff. Partida de la Ovidiu s-a încheiat cu scorul de 5-1, în favoarea campioanei en-titre.

Ultima întâlnire directă dintre cele două formații avusese loc în luna martie a acestui an. La momentul respectiv, Universitatea Craiova se impunea în Gruia cu scorul de 2-1.