Eroare de arbitraj în Belgia – România 2-0? Verdictul categoric dat de un fost arbitru

• Media: Liga Digi Sport, luni, 16:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 18:30, DGS 1

Golurile belgienilor au fost marcate de Youri Tielemans și Kevin De Bruyne în minutele 2, respectiv 80.

Cristi Balaj crede că a fost fault la golul doi marcat de Belgia

În minutul 80, Kevin De Bruyne a profitat de o neînțelegere în apărarea ”Tricolorilor”, care au ezitat să respingă o minge degajată de portarul Casteels. Ulterior, belgianul a ajuns într-o situație de unu la unu cu portarul Niță, iar starul lui Manchester City nu a iertat.

• Totuși, după ce a reușit să trimită balonul în poartă, belgianul l-a lovit pe portarul nostru, iar goalkeeper-ul naționalei a acuzat probleme medicale și a stat vreme de câteva momente întins pe gazon.

Cristi Balaj, fost mare arbitru român, a semnalat imprudența a lui Kevin De Bruyne, iar acesta consideră că golul doi al ”Dracilor roșii” trebuia anulat.

“Mi-a scris Cristi Balaj în timpul meciului și mi-a zis că e imprudență la golul 2 al Belgiei, fault în atac. Asta mi-a scris Balaj: ‘A jucat mingea într-o manieră imprudentă și l-a lovit pe adversar. Fault'”, a spus Marica, la PRO TV.

Kevin De Bruyne, după meciul cu România: ”Am jucat puțin mai bine”

La finalul meciului cu România, Kevin De Bruyne a surprins cu discursul său. În ciuda succesului de la Koln, mijlocașul belgian a spus că naționala sa a jucat cu un pic mai bine față de primul meci, când a pierdut cu Slovacia, scor 0-1.

Cred că am jucat puțin mai bine decât în primul meci. Am creat puțin mai mult. La începutul reprizei secunde am avut câteva ocazii.

Ar fi trebuit să înscriem puțin mai mult, dar energia a fost acolo și performanța a fost bună.

Cred că azi am jucat puțin mai ofensiv. Am reușit să-l trimitem pe Castagne sus pe dreapta și l-am găsit adesea pe Dodi Lukebakio între linii.

Cred că toți cei care au jucat, inclusiv cei care au venit de pe bancă, au făcut-o bine”, a spus Kevin De Bruyne, potrivit Voetbal Nieuws.

Etichete: romania , cristi balaj , romania belgia , euro 2024 , eroare arbitraj