Dinamo a rămas în SuperLigă! ”Alb-roșiii” au remizat ”alb” cu Csikszereda și s-au salvat grație victoriei din tur

27.05.2024, 21:55

• Media: Fotbal Club, marți, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

Dinamo București a remizat, în deplasare, scor 0-0, cu Csikszereda, în returul barajulul de menținere / promovare în SuperLigă și s-a salvat de la retrogradare.

În meciul tur, disputat pe Arena Națională, ”Câinii Roșii” au câștigat în fața ”Ciucanilor” cu scorul de 2-0, după ”dubla” reușită de Dennis Politic (24 de ani), astfel că ”alb-roșii” vor evolua în SuperLigă și în sezonul viitor.

Csikszereda – Dinamo 0-0

Gazdele de la Miercurea Ciuc au început mai bine acest duel și au marcat superb în minutul 13 prin Sofiane Jebari (29 de ani), însă reușita marocanului a fost anulată pentru o poziție de ofsaid în care s-a aflat în prealabil Gabor Makrai (27 de ani).

În minutul 24, Dennis Politic (24 de ani), atacantul lateral al lui Dinamo, a șutat în transversală, dar întreaga fază a fost oprită după un ofsaid semnalizat la Ahmed Bani.

În cele din urmă, ”alb-roșii” și-au creat prima ocazie la poarta lui Szilard Gyenge (23 de ani) în minutul 45+1, când Domagoj Pavicic (30 de ani) a șutat pe lângă poartă de la marginea careului de 16 metri.

”Ciucanii” au răspuns două minute mai târziu (minutul 45+3) prin Benjamin Babati, care a trimis pe lângă poartă din poziție de 1 la 1 cu Adnan Golubovic (28 de ani), portarul lui Dinamo.

În repriza a doua, gazdele au început ”furtunos” la poarta lui Golubovic și și-au creat mai multe situații de a înscrie într-un interval scurt de timp. Concret, în minutul 47, Babati a trimis puțin pe lângă stâlpul porții lui Golubovic, după ce a fost servit excelent în fața porții de Makrai.

Ulterior, în minututul 51, Anderson a șutat zdravăn de la peste 25 de metri, dar goalkeeperul ”Câinilor Roșii” a respins cu dificultate de sub transversală. În minutele 59 și 60, Attila Csuros și Janos Nagy l-au încercat pe Golubovic cu două șuturi senzaționale, însă ambele au fost parate de sloven.

În cele din urmă, ofensiva celor de la Miercurea Ciuc ”s-a stins”, iar partida s-a încheiat cu scorul de 0-0. Adstfel, în urma acestui scor, Dinamo s-a salvat de la retrogradare.

VIDEO Rezumat Csikszereda – Dinamo 0-0

Știrea inițială

Dinamo pleacă cu avantaj înaintea returului contra celor de la Csikszereda, după ce în prima manșă a reușit să câștige fără probleme, scor 2-0.

• Cele două goluri care o fac pe formația din ”Ștefan cel Mare” favorită au fost marcate de către Dennis Politic.

Robert Ilyeș (50 de ani) a prefațat returul cu Dinamo, din barajul de menținere/promovare în SuperLiga României. Antrenorul echipei din Miercurea Ciuc speră ca fotbaliștii lui Csikszereda să recupereze diferența de două goluri, înregistrată în tur.

Sunt încrezător că publicul și fanii noștri ne vor fi alături și ne vor ajuta, așa cum au făcut fanii dinamovisti la București.

Sper ca toți jucătorii să dea maximum acum, în ultimul meci al sezonului, și că trebuie să accepte ce aduce soarta.

Speranța moare ultima și sperăm să schimbăm soarta acestui acest meci de baraj, la partida retur”, a declarat Robert Ilyeș, înaintea meciului Csikszereda – Dinamo.

Csikszereda – Dinamo, LIVE VIDEO, de la 20:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Dinamo (4-3-3): Golubovic – Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr – Gnahore, Milanov, Pavicic – Bani, Abdallah, Politic

• Antrenor: Zeljko Kopic

Csikszereda (4-2-3-1): Gyenge – Nagy, Kelemen, Csuros, Apro – Vereș, Jebari – Szondi, Babati, Gal-Andrezly – Jelena

• Antrenor: Robert Ilyeș