De la extaz, la agonie! Ladislau Boloni și Metz, retrogradare dramatică. Cum a scăpat salvarea printre degete echipa pregătită de român

Ladislau Boloni a pierdut ultimele 4 meciuri din Ligue 1, astfel că Metz a fost nevoită să joace împotriva divizionarei secunde, St Etienne, pentru a avea parte și sezonul viitor de dueluri cu PSG, Marseille sau Olympique Lyon.

Metz s-a văzut învinsă cu scorul de 1-2 în turul de pe Stade Geoffroy-Guichard, astfel că era cotată cu șansa a doua în această bătălie. Iar startul manșei retur avea să-i dea mari bătăi pe cap lui Loți.

Metz, rămasă în 10 oameni, după doar 6 minute

Echipa de prima ligă a rămas în inferioritate numerică după doar 6 minute, din cauza unei intervenții hazardate a atacantului Pape Diallo.

Suprinzător, Metz a depășit foarte bine momentul critic, iar în minutul 17 debloca tabela de marcaj, prin Lamine Camara. Mijlocașul senegalez îndeplinea o simplă formalitate, înscriind cu poarta goală.

Opt minute mai târziu a ieșit la rampă georgianul Georges Mikautadze. Golgheterul lui Metz din această stagiune obținea un penalty, pe care avea să-l transforme și cu ceva șansă.

Cei peste 28.000 de fani au făcut o atmosferă incredibilă, însă oaspeții aveau să dea replica în minutul 35. Apărătorul Leo Petrot puncta în urma unei lovituri de colț.

Oaspeții au dat lovitura pe final

St Etienne a fost formația ce a avut inițiativa în actul secund, însă, cu un om mai puțin, Metz s-a apărat eroic și a dus partida în prelungiri.

În cele 30 minute suplimentare, tot echipa antrenată de Dall’Oglio avea să fie mai incisivă, iar reușita avea să vină într-un final.

În minutul 116, atacantul Ibrahima Wadji marca, la capătul unei faze ce a lăsat-o visătoare pe defensiva gazdelor.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.