Daniel Pancu, prima reacție după ce a fost aproape să-l bată pe arbitru la meciul României cu Elveția

România avea nevoie de victorie pentru a fi sigură de calificarea, iar elevii lui Daniel Pancu au făcut un joc excelent, reușind să învingă Elveția de o manieră categorică.

Daniel Pancu, după România U21 – Elveția U21 3-1

România a câştigat grupa E a calificărilor pentru Euro U21 2025, cu 22 de puncte. Finlanda a fost a doua, cu 20 de puncte, Elveţia a încheiat pe locul 3, cu 18 puncte. În continuare s-au clasat Albania (16 puncte), Muntenegru (7 puncte) şi Armenia (2 puncte).

Selecționerul spune că regretă modul în care s-a comportat și și-a cerut scuze la finalul confruntării, după ce a fost aproape să-l bată pe arbitru.

“Mi s-a părut că Louis Munteanu e fără suflare. Mi s-a părut că e leșinat. Din unghiul meu am văzut o talpă în gât și am văzut arbitrul cu cartonaș galben.

Gestul e incalificabil, îmi cer scuze, dar în momentul ăla am fost un milion la sută că a fost de roșu și nu știu dacă ar fi întors dacă nu intram pe teren. Un gest necugetat, dar, în același timp, cred că a și ajutat echipa”, a spus Daniel Pancu.

România U21, calificare la Campionatul European

Pe stadionul Giuleşti, tricolorii mici au început în atac meciul decisiv cu Elveţia, iar în minutul 16 Ianis Stoica a înscris din pasa lui Louis Munteanu, deschizând scorul. A urmat o ocazie mare a oaspeţilor, în minutul 21, când Fink a trimis pe lângă poartă, deşi scăpase singur cu portarul nostru. În minutul 28 Jaquez l-a faultat pe Louis Munteanu, Daniel Pancu a protestat, intrând în teren şi ducându-se ameninţător către arbitrul central, şi a primit pe loc cartonaş roşu, acelaşi lucru întâmplându-se şi în cazul unei alte rezerve din lotul tricolor, Vladislav Blănuţă.

Arbitrul olandez i-a arătat cartonaşul roşu şi lui Jaquez, iar oaspeţii au rămas în zece. Ianis Stoica a stabilit scorul pauzei în minutul 35, dintr-o fază superbă la care au participat Octavian Popescu, Grameni şi Louis Munteanu, autorul pasei decisive.

În repriza secundă Albian Hajdari a înscris pentru elveţieni, însă după numai trei minute Umit Akdag, jucătorul lui Toulouse, a trimis în plasă un balon respins de Keller şi scorul a devenit 3-1 pentru România. Acesta a fost şi rezultatul final al partidei şi tricolorii se califică pentru a patra oară consecutiv la Campionatul European U21, care va avea loc de această dată în Slovacia, anul viitor.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.