Cum își poate câștiga România grupa din Nations League, după 2-1 cu Lituania. Toate calculele

Miza câștigării grupei este una uriașă pentru naționala României. Pe lângă calificarea în Liga B, prima poziție în grupă poate asigura un loc la barajul pentru Campionatul Mondial din 2026, care va fi transmis, în exclusivitate, de Antena.

Răzvan Marin, 4 goluri în 4 meciuri după reușita din Lituania – România!

Răzvan Marin a ajuns la 4 goluri în 4 meciuri după reușita din Lituania – România! Mijlocașul convocat de Mircea Lucescu la echipa națională a ajuns la cifre de senzație.

În cadrul meciului de la Kaunas, lituanienii au deschis scorul în minutul 7, după ce Kucys a transformat o lovitură de la 11 metri, obținută după un henț în careu, comis de Rațiu.

Replica tricolorilor a venit 11 minute mai târziu, prin Răzvan Marin. Mijlocașul echipei naționale a dat lovitura, tot din penalty.

După acest gol, Răzvan Marin a ajuns la 4 reușite în 4 meciuri jucate. Înainte de acțiunea echipei naționale, românul a înscris în partidele lui Cagliari cu Parma și Juventus.

Mai apoi, Răzvan Marin a mers la echipa națională și, pe lângă golul din meciul cu Lituania, a înscris și în partida cu Cipru, prima din cadrul acestei acțiuni.

Răzvan Marin a stabilit și un record la echipa națională. Mijlocașul a devenit primul tricolor care înscrie în 4 meciuri consecutive, din lovitură de la 11 metri. Acesta a marcat astfel în meciurile cu Kosovo, Lituania (tur), Cipru și Lituania (retur).