CS Dinamo, un pas mai aproape de Liga 2

CS Dinamo a învins-o pe teren propriu pe Ghiroda & Giarmata Vii, scor 3-1, și s-a calificat în finală, unde o va întâlni pe CSM Focșani. Adversara din finală și-a asigurat calificarea cu un gol marcat în ultimul minut al prelungirilor (min.120) al meciului cu Râmnicu Vâlcea, după ce rezultatul din timpul regulamentar a fost egal, 2-2.

CS Dinamo și CSM Focșani, meci decisiv, sâmbătă, 15 iunie

Duelul decisiv pentru promovare va avea loc pe terenul celor de la CSM Focșani, pe 15 iunie, de la 17:30, pe stadionul “Milcovul”.

CSM Focşani, CS Dinamo Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea și CSC Ghiroda şi Giarmata Vii sunt cluburile din Liga 3, învinse în faza finală a barajului de promovare, care primesc însă o a doua șansă la accederea în liga secundă.

Datorită faptului că Liga 2 trece de la 20 la 22 de participante din sezonul 2024-2025, din Liga 3 vor urca șase echipe în loc de cinci.

Care sunt echipele care se vor lupta în liga secundă în sezonul viitor

Din Liga 2 au retrogradat Alexandria, Unirea Dej, Tunari și Progresul Spartac.

Cele 21 de echipe sigure de prezența în sezonul viitor al Ligii 2, cărora li se va adăuga câștigătoarea dintre CSM Focșani și CS Dinamo.