„Asta vreau să remarc!” Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce România s-a calificat în optimi la EURO 2024

Acesta a fost verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce România a remizat cu Slovacia, scor 1-1, și s-a calificat în optimi la EURO 2024. Fostul atacant al Generației de Aur e convins că unitatea grupului a făcut diferența. L-a lăudat și pe Edi Iordănescu, pentru strategia gândită în meciul decisiv din Grupa E.

Ilie Dumitrescu a amintit și de criticile primite de tricolori, chiar dacă au câștigat grupa din preliminarii. Fostul internațional este în extaz după ce România și-a îndeplinit obiectivul și s-a calificat din faza grupelor unui turneu final pentru prima dată după 24 de ani.

Este un rezultat istoric! Această echipă națională avea nevoie să demonstreze la un turneu final, pentru că echipa noastră națională a terminat pe primul loc în grupă (n.r. grupa de calificare) și a fost neînvinsă. Au fost voci care spuneau că am jucat o repriză, că am jucat 10 minute, că am jucat 5 minute, că am prins Israelul în război, că am jucat cu Kosovo în 10 oameni. Au fost tot felul de voci.

Ceea ce vreau să remarc e că avem un grup unit, vedem o identitate de joc. Registrul și abordarea tactică e pentru ce jucători avem noi. Am avut o strategie foarte bine gândită. Am reușit să surprindem în multe momente Belgia, am scos un rezultat mare cu Ucraina, acolo a fost practic calificarea. Am avut un meci în care am ținut piept Slovaciei. Edi a fost extrem de inspirat la acest meci”, a spus Ilie Dumitrescu la digisport.ro.

Toate echipele din Grupa E de la EURO au fost la egalitate de puncte. România a avut cel mai bun golaveraj și s-a calificat de pe primul loc, iar Ucraina este OUT de la turneul final.