Andrey Rublev – Felix Auger-Aliassime 4-6, 7-5, 7-5. Rublev a reușit remontada și a câștigat turneul de la Madrid

• SuperLiga: Hermannstadt – Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova – FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Chiar dacă Auger-Aliassime a câștigat primul set, sportivul din Rusia a revenit în meci și și-a adjudecat următoarele două seturi cu același scor.

Andrey Rublev – Felix Auger-Aliassime 4-6, 7-5, 7-5. Sportivul din Rusia a câștigat turneul de la Madrid

UPDATE: Ce victorie pentru Rublev! Rusul a câștigat turneul de la Madrid, după un 7-5 în setul decisiv. Partida a durat nu mai puțin de două ore și 49 de minute, iar Rublev a reușit să întoarcă meciul și să câștige în capitala Spaniei.

UPDATE: Rublev a dus scorul la 5-4!

UPDATE: Rublev a reușit break-ul și s-a impus în setul secund, scor 7-5!

UPDATE: Rublev a câștigat game-ul de serviciu și are 6-5!

UPDATE: După 46 de minute de joc în setul secund, cei doi sunt la egalitate, scor 5-5.

UPDATE: Rublev a câștigat primul game din setul secund, scor 1-0.

UPDATE: Felix Auger-Aliassime și-a adjudecat primul set, scor 6-4!

UPDATE: Canadianul este pe val în acest moment. Auger-Aliassime conduce cu 4-1 și se află la serviciu.

UPDATE: Start bun de meci pentru Felix Auger-Aliassime. Canadianul a făcut break-ul și conduce cu 2-0 în primul set.

UPDATE: A început partida dintre Rublev și Auger-Aliassime.

Andrey Rublev și Felix Auger-Aliassime se vor înfrunta în finala de la Madrid pentru a șasea oară în carieră. Favoritul acestui duel este jucătorul din Rusia, care s-a impus de patru ori în partidele directe și stă mult mai bine în clasamentul ATP.

Rămâne de văzut care va fi starea fizică a celor doi jucători. Rublev a avut un duel destul de solicitant în semifinala în care l-a învins în două seturi pe Taylor Fritz, în timp ce Felix Auger-Aliassime și-a câștigat locul în finală după ce Jiri Lehecka s-a retras în primul set, la scorul de 3-3.

De altfel, canadianul a avut destul de mult noroc în parcursul său după ce doi dintre adversari s-au retras în timpul meciurilor, iar unul nici măcar nu s-a prezentat. De fiecare dată a fost vorba despre accidentări. Asta în timp ce Rublev l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz, locul trei în clasamentul ATP.

Competiția de la Madrid oferă premii totale de 7.877.020 de euro, iar câștigătorul va câștiga 963.000 de euro, dar și 1.000 de puncte în clasamentul profesionist.

Drumul celor doi jucători până în finala de la Madrid

Felix Auger-Aliassime:

Turul 1: vs. Yoshihito Nishioka 4-6 6-1 6-4
Turul 2: vs. Adrian Mannarino 6-0 6-4
Turul 3: vs. Jakub Mensik 6-1 1-0r
Optimi: vs. Casper Ruud 6-4 7-5
Sferturi de finală: vs. Jannik Sinner (walkover)

Finala feminină de la dublu va fi transmisă pe Digi Sport 2 de la ora 18:00

În finala feminină de dublu de la Madrid se vor înfrunta Krejcikova B. / Siegemund L și Bucsa C. / Sorribes Tormo S. Partida va putea fi urmărită astăzi, 5.05.2024, de la ora 18:00 pe Digi Sport, chiar înaintea confruntării din finala masculină.

Competiția feminină a fost câștigată de Iga Swiatek în urma unei finale de aproape trei ore cu Aryna Sabalenka.

Etichete: andrey rublev , andrey rublev – felix auger-aliassime , finala masculina madrid , felix auger-aliassime finala madrid