A marcat golul victoriei pentru Ucraina și nu s-a mai putut abține! Ce a făcut după meci

• Media: Digi Sport Special, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, sâmbătă, 18:00, DGS 1

Deși Slovacia a deschis scorul în minutul 17 prin Ivan Schranz, ucrainenii au întors rezultatul datorită golurile semnate de Mykola Shaparenko și Roman Yaremchuk în minutele 54 și 80.

Roman Yaremchuk a izbucnit în lacrimi după finalul meciului Ucraina – Slovacia 2-1

Roman Yaremchuk (28 de ani), atacant ucrainean legitimat la Valencia, nu s-a mai putut abține după ce a adus victoria țării sale contra Slovaciei.

Presiunea era extrem de mare pe băieții antrenați de Serghei Rebrov, având în vedere înfrângerea drastică din prima etapă cu România, scor 0-3.

Astfel, în acest context, dar și afectat de situația extrem de dificilă cu care se confruntă Ucraina, aflată în război cu Rusia încă din februarie 2022, atacantul a izbucnit în lacrimi, iar imaginea a devenit virală pe rețelele sociale.

• 3,5 milioane de euro este cota de piață a lui Roman Yaremchuk, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.
WhatsApp Image 2024-06-21 at 17.55.59
Clasamentul Grupei E de la EURO 2024 / Foto: Digi Sport

”Dați-ne alegerile înapoi”, a fost mesajul de pe banner-ul afișat de ucraineni

Conform postărilor de pe rețeaua socială X, ucrainenii au apărut pe stadionul din Dusseldorf cu un banner pe care era inscripționat mesajul ”Give us elections back”, în traducere ”Dați-ne alegerile înapoi!”.

Mesajul se referea, cel mai probabil, la situația dificilă din Ucraina, care se află în război cu Rusia încă din februarie 2022. Din acest motiv, nu s-au mai putut organiza alegeri.

Conform mesajelor de pe rețelele sociale, banner-ul a fost înlăturat la pauza meciului, întrucât organizația UEFA nu își dorește să amestece fotbalul cu sfera politică.

Etichete: ucraina , ucraina – slovacia , yaremchuk