Lionel Messi, prestație ”de pe altă planetă” în Argentina – Bolivia 6-0

• Media: Liga Digi Sport, miercuri, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal European, miercuri, 17:30, DGS 1

Lionel Messi a marcat un hattrick și a oferit două pase de gol, în Argentina – Bolivia 6-0

Echipele Argentinei, Braziliei şi Columbiei au obţinut victorii la scor în preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale de fotbal din 2026.

Argentina, campioana mondială en-titre şi liderul la zi în grupa unică a CONMEBOL, a ieșit în evidență după ce a dispus de Bolivia cu scorul de 6-0, într-un meci în care starul Lionel Messi a strălucit, după ce a marcat trei goluri (minutele 19, 84 și 86) și a oferit două pase de gol.

Pentru prestația din meciul Argentina – Bolivia, Messi a fost notat cu 10 de site-ul de specialitate SofaScore și a ieșit omul meciului.

Celelalte reuşite ale echipei ”Albiceleste” au fost semnate de Lautaro Martinez (minutul 43), Julian Alvarez (minutul 45+3) şi Thiago Almada (69).

În urma victorie răsunătoare în fața Boliviei, Argentina se clasează pe primul loc în ierarhia preliminariilor din America de Sud, cu 22 de puncte acumulate după 10 etape. De partea cealaltă, Bolivia ocupă locul 7 în clasament și are 12 puncte după 10 runde.

• Primele şase echipe din clasament se califică direct la Cupa Mondială din 2026, iar ocupanta locului al şaptelea dispută un baraj intercontinental.
  • 25 de milioane de euro este cota de piață a lui Lionel Messi, potrivit Transfermarkt.
  • 112 goluri a marcat Lionel Messi în 189 de selecții la naționala Argentinei.

Clasamentul din preliminarii din America de Sud / Foto: flashscore.ro

Etichete: argentina , lionel messi , bolivia , gol lionel messi , pasa de gol lionel messi , argentina – bolivia