Cea mai slabă echipă din Liga Națiunilor: înfrângeri pe linie și golaveraj dezastruos + Se cunoaște prima sfertfinalistă

• Nations League: Scoția – Portugalia, marți, 21:45, DGS 1

• Nations League: Spania – Serbia, marți, 21:45, DGS 2

Germania, prima sfertfinalistă din Liga Națiunilor. Israel, cea mai slabă din competiție

Belgia – Franța a fost capul de afiș al zilei. Oaspeții s-au impus cu 2-1, chiar dacă pe final au rămas în inferioritate numerică. Ungaria a câștigat în Bosnia și Herțegovina, scor 2-0, în timp ce Germania a învins Olanda, 1-0, iar trupa pregătită de Julian Nagelsmann e prima care și-a asigurat matematic locul în sferturile de finală ale Ligii Națiunilor.

• În faza sferturilor se califică primele două clasate din cele patru grupe din Liga A.

VIDEO Golul Germaniei din meciul cu Olanda

Israel este ”cenușăreasa” Ligii Națiunilor. Fosta adversară a României din preliminariile pentru EURO 2024 a pierdut cu 1-4 în fața Italiei și a înregistrat astfel a patra înfrângere la rând. În plus, are un golaveraj de 4-13, ceea ce o face cea mai slabă echipă din competiție, chiar dacă mai sunt și alte formații fără niciun punct: Scoția, Elveția, Finlanda, Muntenegru, Azerbaijan, Lituania și Andorra.

• Aproape sigur, Israel va retrograda în Liga B.