U BT Cluj, la a 3-a înfrângere în EuroCup! Campioana României, învinsă de Valencia în fața a 10.000 de fani

U BT Cluj a înregistrat a 3-a înfrângere în EuroCup! Campioana U BT Cluj a fost învinsă miercuri, pe teren propriu, de formaţia Valencia Basket, scor 96-105 (52-44), în etapa a III-a din grupa B a competiţiei.

Este a treia înfrângere consecutivă pentru campioana României în grupa B. Meciul a fost sold-out, cu 10.000 de fani în tribune, care au avut parte la pauză şi de un concert.

U BT Cluj, la a 3-a înfrângere în EuroCup!

Principalii marcatori ai partidei au fost Stephens 17 puncte, Mokoka 15, Seeley 15, Simpson 13, Salin 12, pentru U BT Cluj, respectiv Ojeleye 22, Lopez-Arostegui 22, Badio 14, pentru Valencia Basket, liderul neînvins al grupei, care are în palmares patru trofee EuroCup, notează news.ro.

În pofida unui joc solid şi în viteză, clujenii au cedat disputa cu experimentata adversară, chiar dacă au avut şi 17 puncte diferenţă (42-25, min. 16). În sfertul 4, Valencia a avut un parţial de 14-3, a preluat conducerea şi nu a mai cedat supremaţia până la final, în pofida spectacolului oferit de fani în tribune.

Valencia a încheiat cu 20 aruncări de la 3 puncte, cu procentaj rar de 50%. Patru fani a avut Valencia la acest meci.