Robert Lewandowski, record în tricoul Barcelonei! Este doar al doilea fotbalist din istorie care a reușit

• Champions League: ȘahtiorAtalanta, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: LilleReal Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1

Formația lui Hansi Flick și-a asigurat un avantaj liniștitor încă de la pauza meciului, când conducea cu scorul de 3-0 grație reușitelor semnate de Robert Lewandowski, Raphinha și Inigo Martinez.

Robert Lewandowski este doar al doilea fotbalist care a marcat cel puțin 50 de goluri în Champions League, după ce a împlinit 30 de ani

Lewandowski (36 de ani) a fost cel care a deschis scorul în minutul 8 din pasa lui Raphinha, iar odată cu acest gol a bifat o nouă bornă importantă. Polonezul este doar al doilea fotbalist care marchează 50 de goluri în UEFA Champions League după ce a depășit vârsta de 30 de ani.

Primul în acest top este Cristiano Ronaldo (39 de ani), cu 68 de reușite. Podiumul este încheiat de Karim Benzema (36 de ani), cu 37 de reușite.