”30 de secunde de o calificare istorică” / ”Ca un cuțit în inimă”. Slovacii, la pământ după eliminarea de la EURO

• Media: Digi Sport Special, luni, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, luni, 20:55, DGS 1

David Hancko: ”Golul egalizator al lui Bellingham a fost ca un cuțit în inimă”

Selecționata lui Francesco Calzona (55 de ani) au fost la mai puțin de 60 de secunde de o calificare istorică. După golul marcat de Ivan Schranz  în minutul 25, slovacii au sperat la calificarea în sferturi, numai că Bellingham a egalat, printr-o foarfecă de mare efect, în minutul 90+5. Apoi, în primul minut din extra-time, Kane a marcat al doilea gol al englezilor, cel care s-a dovedit a fi și al victoriei.

La final, David Hancko, unul dintre cei mai buni jucători din naționala Slovaciei, abia și-a găsit cuvintele.

”Nu am mai fost așa supărat după un meci de foarte multe timp. Știu că este vorba doar de o partidă, însă am fost atât de aproape de ceva special, ceva la ce visam dintotdeauna.

Am făcut tot ce ne-a stat în putință pentru a deveni realitate, însă nu am reușit. Golul egalizator al lui Bellingham a fost ca un cuțit în inimă”, a spus fundașul.

”Sunt trist, 30 secunde ne-au despărțit de o calificare istorică. Am fi putut fi fericiți, însă așa este fotbalul. Sunt mândru de băieți, de antrenorul nostru. Am creat o echipă incredibilă, un grup unit, este cu atât mai trist că aventura noastră se încheie în acest mod.

Ne vom întoarce mai puternici și vom reprezenta Slovacia la fel cum am făcut-o la acest Campionat European”, a spus și Milan Skriniar.

Calzona: ”Am ținut piept cu brio englezilor”

Concluzia a fost trasă de către selecționer

”Trebuie să fim mândri de întreaga echipă, am ținut piept cu brio englezilor. În a doua repriză, am fost mai mult prezenți în jumătatea adversă, nu am ce să le reproșez băieților din acest punct de vedere.

Nu am irosit nicio șansă, însă știam că valoarea echipei lor este una uriașă.

Trebuie să fim mândri de ce am realizat”, a transmis Francesco Calzona, citat de sport.aktuality.

Etichete: anglia slovacia 2-1 , milan skriniar , francesco calzona , david hancko