”Zidul” Manuer Neuer, parade de senzație în Real Madrid – Bayern: ”Excepțional din nou!”

• Champions League: Real Madrid – Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

Marele portar i-a salvat pe bavarezi în două rânduri, când a avut parade de senzație.

Manuel Neuer a salvat-o pe Bayern în prima repriză a meciului cu Real Madrid din returul semifinalelor UEFA Champions League

Prima intervenție excelentă a venit în minutul 13, când Vinicius a lovit bara, balonul a ajuns la Rodrygo, care nu l-a putut învinge pe Neuer. Portarul i-a ”interzis” golul starului brazilian cu o intervenție care demonstrează din nou de ce este considerat unul dintre cei mai mari goalkeeperi din istorie.

A doua paradă de excepție a venit în minutul 39, când Vinicius a centrat în careu, iar mingea era aproape de a intra în poartă. Neuer a intervenit și a trimis mingea în afară cu brațul stâng.

Cei de la Bayern au făcut o reverență în fața lui Neuer pe rețelele sociale.

”Neuer este aici!” și ”Neuer! Excepțional din nou!”, au scris bavarezii.

Manuel Neuer, 58 de meciuri fără gol primit în UEFA Champions League

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Champions League, după ce a învins-o pe Arsenal cu 1-0 pe Allianz Arena și s-a impus cu 3-2 la general.

În urma succesului, portarul lui Bayern, Manuel Neuer a ajuns la 58 de meciuri fără gol primit în Liga Campionilor. El a stabilit acest record după ce l-a depășit pe Iker Casillas.

Etichete: uefa champions league , manuel neuer , real madrid bayern