Zeljko Kopic, nevoit să folosească în meciul Dinamo – Csikszereda un fotbalist care a jucat doar 8 minute anul acesta

• Baraj SuperLiga: Dinamo – Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna – Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Antrenorul Zeljko Kopic (46 de ani) are probleme mari de lot în zona defensivă și a fost nevoit să apeleze la Ricardo Grigore. Fundașul central a jucat sezonul acesta doar în șapte partide, iar anul acesta minutele le poate număra pe degetele de la mâini.

Zeljko Kopic este nevoit să-l titularizeze pe Ricardo Grigore în meciul tur cu Csikszereda

Cristi Borcea este convins că Dinamo nu va avea emoții și va câștiga cu 3-0 primul meci din dubla Csikszereda. Doar că antrenorul Zeljko Kopic are mari probleme în apărare și este nevoit să-l titularizeze pe Ricardo Grigore. Fundașul a jucat doar opt minute anul acesta, în două partide din play-out.

”Câinii” au ajuns la această soluție pentru că Răzvan Patriche este suspendat, în timp ce Darko Velkovski și Edgar Ie sunt accidentați. În plus, varianta de criză, Quentin Bena nu are drept de joc pentru nu se află pe lista A de la Liga Profesionistă de Fotbal. În aceste condiții, în centrul defensivei vor juca Ricardo Grigore și Josue Homawoo.

„În alte campionate nu am mai avut baraje, e prima dată când joc la baraj. Nu îmi place să arăt că am emoții. E presiune din primul moment în care am venit. Fiecare meci a fost important, mai ales ultimele”, a declarat Kopic, al conferința de presă dinaintea partidei.

Ricardo Grigore a fost titular la prima partidă cu Kopic pe bancă, iar apoi a fost uitat pe bancă în 13 partide. ”Face parte din lot și sunt convins că va da totul pe teren”, a spus antrenorul la flash-interviul desfășurat cu câteva minute înaintea fluierului de start.

Ricardo Grigore / Foto: Sport Pictures

Dinamo – Csikszereda, echipe de start:

Dinamo: Golubovic – Moura, R. Grigore, Homawoo, Amzăr – Milanov, Gnahore, Pavicic – Bani, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, Gregorio, Iglesias, Ilic, Bordușanu, P. Neagu, Al. Irimia, N. Roșu, C. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Csikszereda: Gyenge – Nagy, Keleman, Csuros, Apro – Veres, Soufiane – Szondi, Babati, Gal-Andrezly – Jelena
Rezerve: Karacsony, Gheralis, Makrai, Bakos, Pinter, Bloj, Balogh, Gergely,Vita
Antrenor: Robert Ilyes

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare). Asistenți: Marius Marica (Bistrița), Daniel Mitruți (Craiova)
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București). Asistent VAR: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

• Partida dintre Dinamo și Csikszereda este programată astăzi, de la 20:00, în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS vor putea urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro.
  • Meciul retur, care va avea loc la Sfântu Gheorghe, se va juca pe 27 mai (lunea viitoare), de la 20:00, în direct pe Digi Sport 1.

Etichete: zeljko kopic , zeljko kopic dinamo , zeljko kopic ricardo grigore , ricardo grigore titular