Liga II

Victorie la limită pentru FC Argeș în amicalul contra celor de la Flacăra Horezu

FC Argeș a disputat, astăzi, la Valea Iașului, cel de-al doilea meci amical al iernii. Adversara echipei antrenate de Eugen Neagoe a fost Flacăra Horezu, ocupanta locului 5 din seria 6 a Ligii a III-a. Piteștenii s-au impus cu scorul de 3-2, după un final dramatic, dar spectaculos.

La pauză tabela arăta 1-0 pentru FC Argeș, după golul marcat de Andrei Stoica, în minutul 2. Repriza secundă a adus nu mai puțin de 4 goluri în decurs de câteva minute.Robert Boboc a dublat avantajul gazdelor în minutul 61, iar meciul părea să se îndrepte spre o victorie facilă a alb-violeților,dar lucrurile nu au stat deloc așa. Oaspeții au reușit să egaleze în decurs de 2 minute, după reușitele lui Zamora și Federico din minutele 85, respectiv 87.Golul victoriei piteștenilor avea să fie înscris de Patrick Dulcea,în minutul 90.

FC Argeș:Bucur-Tofan, Ciuciulete, Scarlatache, Oprescu, Rădescu, Nortey, Petrescu, Mitoi, Stoica, Buhăcianu.

După pauză au mai intrat Silveanu, Pîrvu, Balaur, Adelin Mircea, Boboc, Dinoci, Haită, Dulcea și Rusu.

Pentru FC Argeș urmează un nou meci de pregătire,sâmbătă, 3 februarie ,în deplasare, cu Concordia Chiajna, echipă ce evoluează de asemenea în Liga a II-a.

Piteștenii încă speră la un loc de play-off

Alb-violeții erau văzuți printre favoriți la promovare în Superligă , dar cu doar 4 etape rămase din sezonul regular, aceștia se află doar pe locul al 15-lea, cu 18 puncte.

Diferența dintre locul al 15-lea și ultimul loc care asigură calificarea în play-off este de doar 5 puncte, dar piteștenii trebuie să-și câștige toate meciurile rămase de disputat.

Primul meci oficial din 2024 al echipei antrenate de Eugen Neagoe va avea loc pe , 24 februarie , la Ciuc, contra echipei locale.