Spania – Georgia 4-1. Ibericii au revenit spectaculos şi sunt în sferturi la EURO 2024. Îi aşteaptă duelul „de foc” cu Germania

Spania – Georgia 4-1. Ibericii au revenit spectaculos şi sunt în sferturi la EURO 2024. Îi aşteaptă duelul „de foc cu Germania

Spania – Georgia 4-1 LIVE TEXT

Fabian Ruiz, după ce a marcat / Profimediaimages

Meciul Spania – Georgia, scor 4-1, a putut fi urmărit acum în format LIVE TEXT pe AS.ro. Spania, una dintre favoritele la câştigarea EURO 2024, s-a chinuit în prima repriză împotriva Georgia, una dintre surprizele acestui turneu final.

Ibericii au fost conduşi pe tabelă, dar au restabilit egalitatea chiar înainte de pauză printr-un gol controversat. După pauză, jucătorii lui Luis de la Fuente au marcat pe bandă rulantă. Fabian Ruiz, Nico Williams şi Dani Olmo au înscris în poarta lui Mamardashvili.

Lamine Yamal a mai bifat un record, devenind, la 16 ani şi 353 de zile, cel mai tânăr jucător care apare în faza eliminatorie a unui turneu final de Campionat European. Spania a avut posesie 73 la sută în prima repriză, a dominat categoric, iar Mamardashvili, portarul georgian, a avut două intervenţii salvatoare în minutele 5, la Dani Carvajal, şi 10, la Niko Williams.

În ciuda dominării iberice, pe contraatac, Kakabadze a centrat în careu şi, presat din spate de Kvaratskhelia, fundaşul spaniol Le Normand s-a poziţionat greşit, trimiţând balonul în propria poartă. Elevii lui de la Fuente au egalat în minutul 39, dar cu emoţii, golul lui Rodri având nevoie de validarea VAR. După pauză, Kvaratskhelia a încercat să înscrie de la mijlocul terenului, iar mingea a trecut puţin pe lângă bară în minutul 49.

Imediat a căzut şi golul ibericilor. Lamine Yamal a centrat perfect şi Fabian Ruiz a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 75 Nico Williams a fost lansat de Fabian Ruiz şi a marcat un gol frumos pe contraatac, iar Spania conducea cu 3-1. Scorul final a fost stabilit de Dani Olmo, în minutul 83, Spania a învins Georgia cu 4-1 şi ibericii vor juca în sferturi la Stuttgart, cu Germania.

Reclamă 4

SPANIA: Unai Simón – Dani Carvajal (Jesus Navas 81), Le Normand, Laporte, Cucurella (Grimaldo 66) – Pedri (Dani Olmo 52), Rodri, Fabian Ruiz (Merino 81) – Yamal, Alvaro Morata (Oyarzabal 66), Niko Williams. SELECŢIONER: Luis de la Fuente

GEORGIA: Mamardashvili – Kakabadze, Gvelesiani (Kvekveskiri 78), Kashia, Dvali, Lochoshvili (Tstaishvili 63) – Kochorashvili, Kiteishvili (Altunashvili 41), Chakvetadze (Davitashvili 63) – Mikautadze (Zivzivadze 78), Kvaratskhelia. SELECŢIONER: Willy Sagnol.

Cartonaşe galbene: Alvaro Morata 44 / Davitashvili 71

Arbitri: Francois Letexier – Cyril Mugnier. Mehdi Rahmouni (toţi din Franţa) – Serdar Gozubuyuk (Ţările de Jos)

Min. 90: Spania – Georgia 4-1! Final de meci.

Min. 83: Spania – Georgia 4-1! A marcat şi Dani Olmo. Jucătorii Georgiei sunt groggy. Spania, ca şi calificată în sferturile de finală.

Min. 75: Spania – Georgia 3-1! Nico Williams a reuşit un dribling spectaculos şi a înscris cu un şut năprasnic, sub transversală.

Min. 74: Yamal a forţat autogolul unui adversar, dar tabela rămâne nemodificată. Puştiul minune al Spaniei era iniţial în poziţie de ofsaid.

Min. 53: Lamine Yamal a avut o şansă importantă să îşi treacă în cont şi un gol.

Min. 51: Spania – Georgia 2-1! Lamine Yamal a centrat perfect, iar Fabian Ruiz a deviat mingea în poartă din apropiere.

Min. 51: Yamal a executat spectaculos o lovitură liberă, dar portarul Georgiei a scos mingea din vinclu!

Min. 49: Kvaratskhelia a fost aproape să înscrie cu un şut din propria jumătate de teren! Mingea a trecut razant pe lângă bara porţii lui Unai Simon, care era ieşit dintre buturi.

Min. 46: S-a reluat partida.

Min. 45: Pauză!

Min. 39: Spania – Georgia 1-1! Rodri a marcat cu un şut din afara careului. Faza a fost verificată cu ajutorul sistemului VAR, după ce Morata era în poziţie de ofsaid şi părea să fi influenţat faza. „Centralul” a decis că golul este valabil.

Min. 35: Mamardashvili a scos şutul în forţă al lui Cucurella. Portarul Georgiei face minuni între buturi.

Min. 18: Spania – Georgia 0-1! Incredibil. Spaniolii au fost surprinşi pe contraatac. Kakabadze a centrat în mijlocul careului, iar Le Normand şi-a trimis mingea în propria poartă. Ibericii aveau peste 80% posesie.

Min. 11: O nouă parada salvatoare a portarului Georgiei! I-a refuzat golului lui Carvajal.

Min. 5: Pedri a fost aproape de a înscrie rapid pentru Spania! Mamardashvili a fost la post.

Min. 1: A început meciul!

Spania: Unai Simón – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri, Rodri, Fabián Ruiz – Yamal, Morata, Williams
Rezerve: Remiro, Raya, Grimaldo, Vivian, Navas, Nacho, Baena, Olmo, Lopez, Zubimendi, Merino, Perez, Torres, Joselu, Oyarzabal
Selecționer: Luis de la Fuente

Georgia: Mamardashvili – Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Dvali, Lochosvili – Kochorashvili, Kiteishvili, Chakvetadze – Kvaratskhelia, Mikautadze
Rezerve: Loria, Gugershashvili, Gocholeisvhili, Tabidze, Kverkveliya, Kvekveskiri, Altunashvili, Zivzivadze, Sigua, Kvilitaia, Tstaishvili, Shengelia, Lobzhanidze, Davitashvili
Selecționer: Willy Sagnol

Cele două echipe au făcut parte din aceeaşi grupă a preliminariilor pentru EURO 2024, iar de fiecare dată s-au impus ibericii. Disputa din Georgia a fost câştigată fără drept de apel de spanioli, scor 7-1. Două luni mai târziu, în noiembrie 2023, Spania s-a impus cu 3-1.

Spania a încheiat faza grupelor cu trei victorii în faţa Croaţiei, Italiei şi Albaniei. De partea celalată, Gerogia a pierdut cu Turcia, a remizat cu Cehia şi a învins Portugalia.

Lotul Spaniei la EURO 2024

Portari: David Raya (Arsenal), Alex Remiro (Real Sociedad), Unai Simon (Athletic Bilbao).

Fundași: Dani Carvajal (Real Madrid), Marc Cucurella (Chelsea), Alex Grimaldo (Bayer Leverkusen), Aymeric Laporte (Al Nassr), Nacho (Real Madrid), Jesus Navas (Sevilla), Robin Le Normand (Real Sociedad), Dani Vivian (Athletic Bilbao).

Mijlocași: Alex Baena (Villarreal), Fermin Lopez (Barcelona), Mikel Merino (Real Sociedad), Pedri (Barcelona), Rodri (Manchester City), Fabian Ruiz (Paris Saint-Germain), Martin Zubimendi (Real Sociedad).

Atacanți: Joselu (Real Madrid), Alvaro Morata (Atletico Madrid), Dani Olmo (RB Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Ayoze Perez (Real Betis), Ferran Torres (Barcelona), Nico Williams (Athletic Bilbao), Lamine Yamal (Barcelona).

Lotul Georgiei la EURO 2024

Portari: Giorgi Mamardashvili (Valencia), Giorgi Lorija (Dinamo Tbilisi), Luka Gugeshashvili (Qarabag)

Fundași: Guram Kashia (Slovan Bratislava), Otar Kakabadze (Cracovia), Solomon Kvirkvelia (Al-Okhdood), Lasha Dvali (APOEL), Jemal Tabidze (Panetolikos), Luka Locoshvili (Cremonese), Giorgi Gocholeishvili (Shakhtar Donetsk), Giorgi (Persepolis)

Mijlocași: Otar Kiteishvili (Sturm Graz), Nika Kvekveskiri (Poznan), Giorgi Chakvetadze (Watford), Sandro Altunashvili (Wolfsberg), Giorgi Kochorashvili (Levante), Gabriel Sigua (Basel), Anzor Mekvabishvili (Craiova).

Atacanți: Giorgi Tsitashvili (Dinamo Batumi), Levan Shengeliya (Panetolikos), Georges Mikautadze (Mety), Budu Zivzivadze (Karlsruhe), Giorgi Kvilitaja (Apoel Nicosia), Zuriko Davitashvili (Bordeaux), Khvicha Kvaratskhelia (Napoli), Savicha Kvaratskhelia (Napoli).