Tenis

Sorana Cîrstea se oprește în semifinalele turneului de la Dubai. Românca a ratat 6 mingi de set

Sorana Cîrstea a fost învinsă, astăzi, de Jasmine Paolini(numărul 26 WTA), în semifinalele turneului de la Dubai. Jucătoarea din Italia s-a impus, scor 6-2, 7-6(6) și va juca prima ei finală la un turneu de 1000 de puncte.

În setul 2, Sorana a avut 6-5 și serviciul, dar Paolini a reușit să salveze 5 mingi de set și a trimis setul în tie-break, acolo unde Cîrstea și-a mai procurat o minge de set, dar nu a reușit să fructifice.

Cîrstea va încasa un cec în valoare de $158.944 și 390 puncte în ierarhia WTA de simplu. Sorana putea ajunge până pe locul 15 WTA în cazul unei victorii.

În finală, Paolini se va intalni cu învingătoarea partidei dintre Iga Swiatek și Anna Kalinskaya.