Tenis

Sorana Cîrstea reușește o revenire fabuloasă și e în semifinale la Dubai

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000, după ce a revenit fabulos și a învins-o pe Marketa Vondrousova(numărul 8 mondial WTA), scor 2-6, 7-6(1), 6-2.

Campioana de la Wimbledon nu a avut nici o problemă în primul set pe care și l-a adjudecat cu scorul de 6-2.

Setul 2 a fost un ,,roller coaster” în adevăratul sens al cuvântului. Sorana a fost condusă cu 5-1, dar a reușit o revenire de excepție reușind să salveze numai puțin de 6 mingi de meci. La scorul de 5-5, Vondrouseva a reușit un nou break și a servit a treia oară pentru câștigarea partidei, dar Cîrstea nu a cedat și a trimis setul în tiebreak.

Sori a cedat un singur punct și a trimis meciul în set decisiv.

Actul decisiv a fost la discreția jucătoarei din România, aceasta reușind să facă break-ul chiar în primul game al setului.

În 2014, Sorana se oprea în sferturile de finală ale turneului, după ce era învinsă clar de Caroline Wozniacki(1-6, 2-6)

În semifinale, Cîrstea o va întâlni pe Jasmine Paolini, jucătoare ce a profitat de abandonul Elenei Rybakina( favorita numărul 4).

Jucătoarea din România și-a egalat cea mai bună clasarea a carierei(locul 21 WTA, poziție pe care a ocupat-o în august 2023).